CZYTAM, BO LUBIĘ: Aneta Dominika Szcząchor - "O dziewczynie, która rozmawiała ze Śmiercią"

2024-02-25 09:00:00(ost. akt: 2024-02-29 07:07:09)

Autor zdjęcia: archiwum BM Mrągowo

”[...]Sen budzi się w zimowym lesie sama. Co gorsza, nie pamięta ze swego życia prawie niczego poza imieniem. W przebłyskach denerwujących wizji pojawia się szklana góra i chłopiec o szarych oczach. Kim był?
Czy to on rzucił ją w przepaść i zostawił na pewną zgubę? A przecież wydaje się jej, że go kocha. Czy można kochać wroga? To nie jest jednak największy problem dziewczyny. Okazuje się, że wciąż musi uciekać przed śmiercią, w czym pomaga jej młoda czarownica Lawa. Obie wyruszają do Pamary, miasta magów, tam bowiem Sen może odnaleźć maga, który odebrał jej wspomnienia, a Lawa się szkolić. W drodze towarzyszy im Myrddin, gadający kot, jakoby człowiek, a nawet mag, zaklęty w kocią skórę. W ślad za sen podąża też pragnąca ją zabić elfka oraz… Bóg Śmierci, przybierający najczęściej postać białego kruka, z którym dziewczyna jest dziwnie związana. Po pełnej niebezpieczeństw podróży docierają do Pamary. Czy uda im się zrealizować swoje cele? To jest pytanie […].

Bardzo ciekawa powieść dla młodzieży z gatunku fantastyki, intrygujący i tajemniczy bohaterowie, wiele akcji o zaskakujących zwrotach. Sam tytuł książki sprawia, że chce się ją wziąć do ręki i przeczytać. Mamy tutaj do czynienia z elfami, magią, czarownicami a nawet wilkołakami i topielcami. Cały wachlarz intrygujących fantastycznych postaci. Sam próbuje rozwiązać swoją tajemnicę a natrafia na coraz więcej i więcej trudnych do rozwiązania układanek. Jest to historia o przyjaźni, wspieraniu się w trudnych momentach, wzajemnej pomocy, pełna magicznych i tajemniczych zwrotów akcji.


"O dziewczynie, która rozmawiała ze Śmiercią" to poruszająca powieść, której główna bohaterka wchodzi w niezwykłą interakcję z personifikacją samej Śmierci. Autorka, Aneta Dominika Szcząchor, w mistrzowski sposób ukazuje złożoność ludzkiego życia i konfrontuje czytelnika z fundamentalnymi pytaniami dotyczącymi istnienia, miłości i sensu życia.

Główna bohaterka, której imię pozostaje nieznane, staje się fascynującym przewodnikiem po zakamarkach ludzkiej egzystencji. Jej spotkania ze Śmiercią są zarówno surrealistyczne, jak i pełne głębokiego realizmu. Autentyczność emocji, jakie towarzyszą tej niezwykłej relacji, sprawiają, że czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń od pierwszych stron.

Język użyty przez autora jest poetycki i sugestywny, co wzbogaca atmosferę książki, nadając jej aurę tajemniczości i refleksji. Opisy miejsc, przez które przechodzi bohaterka, są malownicze, a dialogi nasycone są głębokimi myślami i przemyśleniami.

Powieść nie tylko skupia się na niezwykłej relacji między dziewczyną a Śmiercią, ale także porusza wiele uniwersalnych tematów, takich jak cierpienie, strata, nadzieja i przebaczenie. Autor zgrabnie balansuje między filozoficznymi refleksjami a dynamicznym rozwojem fabuły, co sprawia, że lektura jest zarówno intelektualnie pobudzająca, jak i emocjonalnie angażująca.

"O dziewczynie, która rozmawiała ze Śmiercią" to książka, która zostaje w pamięci czytelnika na długo po jej przeczytaniu. To niezwykła podróż przez ludzkie serce i umysł, która skłania do głębszych rozważań nad sensem życia i przemijania. Dla miłośników literatury, która pobudza intelekt i dotyka serca, ta powieść jest niezwykłym doświadczeniem, które warto przeżyć.

Godna polecenia książka, powieść, którą warto przeczytać. Dostępna jest w Bibliotece Miejskiej – Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Zapraszamy i zachęcamy do korzystania z naszych zbiorów!

Urszula Śnietka

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5