Rolnicy znowu wyjadą na drogi. Będą blokować "szesnastkę"

2024-02-08 16:00:00(ost. akt: 2024-02-08 17:53:30)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: archiwum Głosu Lubawskiego

Po serii strajków ostrzegawczych, które odbyły się 24 stycznia w całej Polsce, rolnicy będą znowu blokować drogi – także na Warmii i Mazurach. Do protestu dojdzie również w powiecie mrągowskim.
Tym razem odbędzie się to pod szyldem NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, a blokady mają być bezterminowe. Strajk ma się zacząć 9 lutego.
— Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny — czytamy w komunikacie „Solidarności”. — Nie ma zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie. Rząd Polski musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik, to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP. Prezydium NSZZ RI „Solidarność” apeluje o SOLIDARNOŚĆ całej społeczności rolniczej — piszą związkowcy.

— Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych — apelują organizatorzy protestu.

Protesty rolników i blokady dróg planowane są w wielu miejscach województwa warmińsko-mazurskiego. Informacje o miejscu spotkań rolników i planowanej blokadzie aktualizowane są w mediach społecznościowych Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Taki protest odbędzie się również w powiecie mrągowskim. Wcześniej, 24 stycznia, na dwie godziny kilkadziesiąt pojazdów rolniczych wyjechało na krajową "szesnastkę" między Sorkwitami a Marcinkowem. 9 lutego rolnicy z powiatu mrągowskiego, a także z gmin Biskupiec, Kolno i Reszel spotkają się na parkingu przy cmentarzu na ul. Szkolnej w Sorkwitach. Tym razem będą blokować "szesnastkę" od godz. 10.00 do 15.00. Wspierać ich będą również koledzy z powiatu kętrzyńskiego, którzy o godz. 10.00 spotkają się na parkingu przy ul. Giżyckiej w Mrągowie, a następnie wyruszą w kierunku Sorkwit.

— W związku z protestem na terenie powiatu mrągowskiego w godzinach od 10 do 15 przewidywane są utrudnienia w ruchu drogowym. Możemy się ich spodziewać w Mrągowie na ul. Giżyckiej, Okulickiego, Mrongowiusza, M. Skłodowskiej-Curie, Olsztyńskiej oraz na drodze krajowej nr 16 od Marcinkowa do Sorkwit. Podróżujących, którzy będą jechać od Biskupca w kierunku Mrągowa funkcjonariusze będą informować o możliwych objazdach — informuje mł. asp. Paulina Karo, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie.

— Policjanci mają wiedzę na temat działań, pozostają w kontakcie z ich organizatorami i będą czuwać nad tym, by nie spowodowały one zagrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Organizatorzy zostali poinformowani o tym, że policjanci będą wyciągać przewidziane przepisami konsekwencje wobec uczestników akcji, którzy w rażący sposób będą łamać przepisy ruchu drogowego lub stworzą na drodze zagrożenie — dodaje policjantka.

Z utrudnieniami muszą się liczyć pasażerowie komunikacji autobusowej Kętrzyn - Mrągowo - Olsztyn i Giżycko - Mrągowo - Olsztyn. Firma ExpressBus udostępniła następującą informację:

Uwaga !!!
Dnia 09.02.2024 r. ze względu na strajk rolników zostają zawieszone kursy:
Kętrzyn – Olsztyn
9:05 10:05 11:05
Mrągowo – Olsztyn
9:40 10:12 10:40 11:40 12:07
Olsztyn – Kętrzyn
11:10 12:10 13:10
Olsztyn – Mrągowo
11:10 11:40 12:10 13:10 13:40
Giżycko- Olsztyn
9:15 11:10
Olsztyn – Giżycko
11:40 13:40
Kursy na trasie Kętrzyn- Mrągowo i Mrągowo- Kętrzyn zostają bez zmian.
Za wszystkie utrudnienia przepraszamy.

al, car

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5