CZYTAM, BO LUBIĘ: Magda i Piotra Mieśnik - „Poprawione. Jak operacje plastyczne zmieniają Polaków”

2024-02-04 09:00:00(ost. akt: 2024-02-04 09:19:37)

Autor zdjęcia: archiwum BM Mrągowo

Czy medycyna estetyczna uzależnia? Jaka jest świadomość Polaków w zakresie chirurgii plastycznej? Ile średnio wydajemy na zabiegi upiększające i dlaczego się im poddajemy?
Wstrząsający reportaż i wnikliwe studium poświęcone pacjentom, którzy odmienili swój wygląd. „Poprawione. Jak operacje plastyczne zmieniają Polaków” autorstwa Magdy i Piotra Mieśników ukazuje nam dobrą oraz złą stronę operacji elastycznych, których ilość drastycznie wzrasta.

Nikt nie jest doskonały, ale są ludzie, którzy do tej doskonałości próbują się przybliżyć. Z pomocą w tych dążeniach śpieszy medycyna estetyczna, czyli prostej mówiąc operacje plastyczne mające na celu poprawę ciała, komfortu psychicznego oraz wzrost samoakceptacji pacjentów chirurgów plastycznych.

W książce znajdziemy historie, które pokazują różne oblicza zabiegów chirurgii estetycznej. Przeczytamy o przypadkach, w których medycyna estetyczna podarowała ludziom nowe życie, ale też o takich, w których o mały włos nie doprowadziła do śmierci, a w jeszcze innych do uzależnienia. Oprócz historii osób, które poddawały się operacjom, znajdują się w tej książce także wywiady z ekspertami w dziedzinie chirurgii plastycznej oraz z celebrytami, znanymi z YouTube, Instagrama czy telewizji.
Wielu z nas widzi operacje plastyczne jako szansę na nowy lepszy wygląd, jednak niewielu zastanawia się nad skutkami oraz konsekwencjami poddania się takiemu zabiegowi. Niestety, przez ciągłe dążenie ludzi do wyidealizowanego/perfekcyjnego wyglądu, wiele ludzi postanawia pójść na skróty i podejmuje decyzje, które mają dość często tragiczny finał. Fragmenty dotyczące powikłań momentami są na tyle drastyczne, że zmuszają do zastanowienia się, czy warto podejmować takie ryzyko.

Historie pokazane w książce są czasami przerażające zarówno pod względem medycznym, jak i pod względem myślenia o urodzie. Dramatyczne wyznania, prawie ocierające się o śmierć w pogoni za ładniejszą figurą, gładszą skorą czy piękniejszym nosem. Ale chirurgia plastyczna to często też ratowanie ludzkiego życia po wypadkach, oparzeniach czy innych deformacjach.

Książka Magdy i Piotra Mieśników to także mocny głos za tym, by każda chęć poprawki swej urody była konsultowana z psychologiem lub psychiatrą, bo często takie dążenia mają drugie niebezpieczne dno.

Książka napisana językiem pozbawionym żargonu lekarskiego aby przecięty czytelnik, który niekoniecznie interesuje się medycyną, zaczerpnął jak najwięcej interesujących informacji.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Maria Mikołajczyk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5