Strażacy ruszyli na pomoc łabędziowi

2023-11-28 10:46:43(ost. akt: 2023-11-28 11:09:05)

Autor zdjęcia: OSP Miłakowo

Zima już daje w kość. Także zwierzętom. Strażacy z Miłakowa uwolnili łabędzia, który utknął na lodzie na zamarzniętym stawie.
Strażacy z OSP Miłakowo przeprowadzili w poniedziałek 27 listopada br. nietypową akcję. Ratowali łabędzia, który utknął na zamarzniętym stawie.

— O godzinie 9.42 jednostka została zadysponowana do łabędzia uwięzionego na zamarzniętym stawie w miejscowości Pityny. Wyjechał zastęp GCBA 539N81 — informują strażacy z OSP Miłakowo.


Co należy zrobić, gdy spotkamy łabędzia przymarzniętego do lodu?
W takiej sytuacji, konieczna jest interwencja człowieka. Gdy znajdziemy łabędzie lub inne ptaki przymarznięte do lodu – należy zadzwonić pod numer 112 lub powiadomić Policję (997), podając ile łabędzi jest zagrożonych i wskazać dokładne miejsce zdarzenia. Policja podejmie odpowiednie kroki i zawiadomi instytucje, które mogą pomóc ptakom, np. straż pożarną.
Sami nie ryzykujmy swoim życiem i nie wchodźmy na lód, aby ratować ptaki!

Łabędź niemy to jeden z największych krajowych ptaków wodnych. Rozpiętość jego skrzydeł może przekraczać 2 metry. Jednocześnie jest jednym z najcięższych na świecie ptaków latających (masa ciała samców może przekraczać 14 kg). Szacuje się, że na świecie żyje ponad pół miliona tych ptaków. W Polsce objęte są ścisłą ochroną gatunkową.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5