Niezwykli mieszkańcy na fotografii

2023-11-27 18:51:12(ost. akt: 2023-11-28 12:56:50)

Autor zdjęcia: Archiwum MBP

Architektura Morąga i znani ludzie w zaburzonych proporcjach. Takie fotografie można oglądać na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu do końca grudnia 2023r.
Wystawa powstała w ramach projektu fotograficznego “Morąg – małe miasto wielkich ludzi”. Pomysłodawczynią była?

— Nasza bibliotekarka Paulina Kalinowska, bardzo kreatywna osoba, pełna pomysłów, na co dzień kierująca Działem dla Młodzieży Nastka — mówi Elżbieta Dziubińska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu.
Wykonawcą fotografii jest Hubert Kalinowski. Sfotografował on 13 osób, które zdaniem organizatorów są legendami Morąga.

— Są to wyjątkowi ludzie, którzy naszym zdaniem są legendami naszego miasta, pełni empatii, często swoją pasją i pracą sprawiający wiele radości i przyjemności innym — opowiada Elżbieta Dziubińska, dyrektor MBP w Morągu. — Są wśród nich m. in. właściciel lodziarni pan Stefan, którego dzieci uwielbiają, bardzo lubiany przez młodzież nauczyciel z jednej z morąskich szkół, są wolontariusze, sportowcy, lekarz, aktorka, liderzy różnych organizacji i stowarzyszeń, przekrój bardzo szeroki, po prostu ludzie, którzy wyróżniają się na tle innych mieszkańców Morąga. Nie ukrywam, że projekt wzbudził podczas jego realizacji bardzo duże zainteresowanie, w tzw. międzyczasie zaczęto nam podsyłać różne propozycje, ale oczywiście nie byliśmy w stanie wziąć pod uwagę każdej z nich.

Jak okazuje się projekt „Morąg – małe miasto wielkich ludzi!” to jedno z wielu działań, które morąska biblioteka realizowała przez ostanie półtora roku w ramach Programu BLISKO „Zrób to… z Biblioteką!”.
— To już czwarty nasz projekt fotograficzny, wcześniej był „Bibliotekarz – zawód glamour”, „Trochę kultury z lektury” i „Książka żyje naprawdę!” - podkreśla dyrektor Dziubińska. — Celem wszystkich była promocja czytelnictwa i biblioteki. I chociaż minęło już trochę lat, to wystawy krążą po całej Polsce, niektóre z nich były prezentowane na Międzynarodowych Targach Książki, Ogólnopolskim Festiwalu Fantastyki PYRKON 2017, a nawet w podręcznikach do języka polskiego.

Pani Elżbieta również dodała, że w ramach Programu BLISKO „Zrób to… z Biblioteką!” oprócz tego przedsięwzięcia biblioteka zorganizowała wiele jeszcze innych projektów, a były to m. in. Noc bibliotek z Alicją, Noc bibliotek z fantastyką, pikniki sensoryczne, gra miejska Pradawne Dziedzictwo, do której jeszcze teraz zaprasza morążan, „Teatr to MY”, czyli cykl warsztatów, spektakli artystycznych, spotkanie z Laurą Łącz dla seniorów, dla dzieci „Mam talent, mam Moc”, czyli mnóstwo doświadczeń i eksperymentów.

— Te wszystkie działania mają na celu pokazanie wielofunkcyjności morąskiej biblioteki, przyciągnięcie do niej nowych grup użytkowników i mamy nadzieję, że to nam się udaje, a to wszystko dlatego, że potrafimy łączyć tradycję z nowoczesnością i nie boimy się nowych wyzwań, tylko wsłuchujemy się uważnie w potrzeby lokalnej społeczności — kończy Elżbieta Dziubińska.
Zapraszamy więc do Wypożyczalni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu, bo tam prezentowane są efekty projektu w dużym formacie.
Wiwa

Przed obiektywem stanęli:
1. Maja Rowicka – tancerka hip-hop
2. Adam Pyjor – nauczyciel
3. Zenona Tersa – założycielka Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem “Nie-Zwykłe Dzieci” w Morągu
4. Patryk Domarecki – pediatra
5. Paweł “Polski Wiking” Gołębiewski – Zawodnik MMA
6. Joanna Topolska – kierowniczka Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zbożnem
7. Dominik Jeffrey Rimaszauskas – harcerz
8. Agnieszka i Mirosław Grzymkowscy – Szkoła Tańca u Mirka
9. Paweł Galik – wieloletni zawodnik i kapitan Huraganu Morąg
10. Mirosław Kurowski – kurier Poczty Polskiej
11. Ewa Łuszcz – założycielka i dyrygentka chóru Passionata
12. Katarzyna Ankudowicz – aktorka
13. Stefan Barnik - właściciel lodziarni


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5