Powstanie nowy klaster energetyczny

2023-11-07 17:11:24(ost. akt: 2023-11-07 17:15:06)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Na terenie Gminy Morąg ma powstać nowy klaster energetyczny. W Urzędzie Miejskim w Morągu odbyło się uroczyste podpisanie umowy na jego utworzenie. Umowę podpisali przedstawiciele gminy Morąg, Paged Morąg oraz Paged Energy.
Zapytaliśmy burmistrza Morąga Tadeusza Sobierajskiego jakie korzyści będzie miała z tego tytułu Gmina Morąg?
— Nikt od nas niczego nie oczekuje, gmina tylko zyska — mówi Tadeusz Sobierajski, burmistrz Morąg. — Klaster energetyczny, który powstanie na terenie gminy Morąg przyniesie wiele korzyści między innymi lokalnym przedsiębiorcom. Odnawialne źródło energii między innymi zmniejszy koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Będziemy mieli własne zasilanie energii po kosztach jej wytwarzania.

Na początku w ramach przedsięwzięcia ma powstać przyzakładowa elektrownia fotowoltaiczna dla zakładu Paged w Morągu. Z niej właśnie przy nadprodukcji energii będą mogły korzystać lokalne podmioty gospodarcze. Planuje się zakontraktowanie kolejnych gigawatów energii pochodzącej z OZE. W ten sposób inwestorzy dążą do samowystarczalności energetycznej w oparciu o źródła odnawialne, zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności i do poprawy stanu środowiska naturalnego. Zdaniem partnerów, nowa inicjatywa gminy Morąg i spółek Paged przyniesie korzyści nie tylko dla lokalnej społeczności, ale również wesprze rozwój ekologicznych technologii i przyczyni się do zrównoważonego rozwoju gospodarczego regionu.
Podpisanie umowy jest wynikiem współpracy pomiędzy gminą Morąg, a Paged Morąg - przedsiębiorstwem lokalnym zainteresowanym inwestycjami w OZE oraz firmą Paged Energy, która pełnić będzie rolę koordynatora klastra energetycznego. W ramach tej inicjatywy energia pochodząca z odnawialnych źródeł będzie wykorzystywana lokalnie, przyczyniając się do poprawy środowiska naturalnego oraz zwiększenia konkurencyjności lokalnej gospodarki. Konstrukcja prawna klastra energetycznego narzuca ramy w zarządzaniu energią, ograniczając jego zasięg do poziomu powiatu.
Jednym z kluczowych partnerów w budowie nowego klastra jest firma Paged Morąg, a głównym koordynatorem klastra jest firma Paged Energy. Jej zadania obejmują koordynację działań i prac wewnątrz klastra, obrót energią wewnątrz klastra, magazynowanie energii, pośrednictwo w rozliczeniach między wytwórcami a odbiorcami energii, reprezentowanie interesów klastra na zewnątrz oraz rozstrzyganie ewentualnych sporów pomiędzy członkami klastra. W ramach inwestycji w OZE, firma Paged Morąg będzie ponadto współpracować z Paged Energy przy budowie farm fotowoltaicznych i innych źródeł odnawialnej energii.

Prezes zarządu Paged Energy, Piotr Michał Kosmęda, podkreśla znaczenie klastrów energetycznych, które wspierają lokalne społeczności energetyczne, poprawiają jakość środowiska naturalnego i zwiększają konkurencyjność lokalnej gospodarki. Kosmęda tłumaczy: — Klastry energetyczne to lokalne społeczności energetyczne, w ramach których zarówno źródła wytwórcze, jak i odbiorcy, znajdują się na obszarze jednej lub kilku sąsiadujących gmin. Zadaniem klastrów jest zadbanie o lokalne bezpieczeństwo energetyczne, zapewnienie dostępu do „zielonej” energii przedsiębiorcom, jednostkom samorządu terytorialnego i mieszkańcom.
Natomiast Paweł Krzyształowicz, członek zarządu Paged Energy, zaznacza, że Grupa Paged intensywnie pracuje nad wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z OZE w swoich zakładach. Krzyształowicz dodaje: — Kładziemy mocny nacisk na wykorzystanie energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Chcemy, aby końcowe produkty pochodzące z naszych zakładów były w kolejnych latach coraz bardziej „zielone” i ekologiczne. Dlatego rozpoczęliśmy projekt przyzakładowej elektrowni fotowoltaicznej dla zakładu Paged w Morągu i pracujemy nad zakontraktowaniem kolejnych gigawatów energii pochodzącej z OZE.
źródło: Paged Wood

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B