Dzień Koncertowy Kolęd

2023-02-03 11:55:39(ost. akt: 2023-02-03 12:04:08)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Chór franciszkańsko-parafialny „Oremus” i schola „Mazurskie Słowiki” pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun z Miłakowa koncertował w Lini koło Wejherowa. Był to wyjątkowy czas spotkań całych rodzin.
Wielkim wydarzeniem religijnym i artystycznym był „Dzień Koncertowy Kolęd” w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lini koło Wejherowa, w parafii, która obchodzi 100. rocznicę istnienia. Występ chóru franciszkańsko-parafialnego „Oremus” i scholi „Mazurskie Słowiki” pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun z Miłakowa, był wyjątkowy o głębokich artystycznie doznaniach u melomanów. Zespoły przyjechały do Lini dobroczynnie. Chór zdobył uznanie w środowisku artystycznym. Uświetnia swoim śpiewem zarówno uroczystości religijne, gminne, powiatowe, wojewódzkie, jak i państwowe. W niedzielę 22 stycznia 2023 roku wraz z artystami przybyli również mieszkańcy z Warmii i Mazur oraz innych miejscowości, takich jak: Gdańsk, Gdynia, Rumia, Lębork, Wejherowo, Dziemiany, Brusy, Sierakowice, Orlik, Lubnia, Raduń, Chojnice oraz Kościerzyna i wiele innych. Wydarzenie to można określić jako wyjątkowy dzień koncertowy poświęcony śpiewaniu kolęd. Rozpoczął się on już o godz. 8. Mszą świętą z oprawą muzyczną chóru „Oremus”, a po niej odbył się koncert, który poprowadził mistrz iluzji Paweł Czaja.

Najpierw o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin z klasztoru z Orlika, pełniący funkcję przewodniczącego Konferencji Asystentów Narodowych, Prowincjalnych, Regionalnych i Miejscowych Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce, były przełożony klasztoru franciszkanów w Miłakowie, we wprowadzeniu do koncertu podzielił się swoimi odczuciami odnośnie śpiewu pieśni bożonarodzeniowych, stwierdzając, że …Wyjątkowym darem Bożym jest muzyka, która swoim pięknem uszlachetnia i ubogaca nasze serca. Dlatego tęsknimy za obcowaniem z pięknem muzyki, która nas wynosi na wyżyny odczuć duchowych. Perłą wśród sztuki jest śpiew kolęd i pastorałek. By dobrze oddać istotę wykonywanych pieśni, dyrygent musi poczuć ciszę, która staje się przedziwnym nośnikiem przekazywania dźwięków. A więc słyszymy, już nie dźwięki same w sobie, lecz jako zobrazowane w naszej świadomości dzieła muzyczne. Ta przedziwna gra niewidzialną kompozycją „barw” dźwięku, tworzy piękno harmonii utworu kolędowego”.

Natomiast Honorata Siergun nawiązując do obecnego wydarzenia dyrygentka podkreśliła, że “ Boże Narodzenie to czas, w którym wspominamy narodzenie Pana Jezusa. Są to święta, gdzie rodzice jeszcze bardziej tęsknią za dziećmi, a dzieci za rodzicami. Spotykamy się przy stole, łamiemy opłatkiem i śpiewamy kolędy. Przyjechaliśmy dziś do Lini, żeby przekazać słuchaczom trochę radości, a może uda nam się przenieść kogoś wspomnieniami do rodzinnego domu, gdzie mama krząta się w kuchni, tata przygotowuje choinkę, a my czekamy na pierwszą gwiazdkę”.
Chór „Oremus” wraz ze scholą „Mazurskie Słowiki” w czasie Eucharystii i podczas koncertów zaprezentowali piękne i tradycyjne kolędy oraz pastorałki. Po zakończeniu koncertu, artyści poprosili słuchaczy o wybranie kolęd na bis, które wykonali na życzenie. Za piękny śpiew i za promocję przez muzykę i śpiew: religii, kultury i sztuki ojczystej, organizatorzy koncertu uhonorowali artystów nagrodami i upominkami.
Uhonorowano także osoby zasłużone dla muzyki chóralnej i promocji życia franciszkańskiego. Na zakończenie o. Arkadiusz Czaja podziękował wszystkim artystom i słuchaczom za uczestnictwo w tym wyjątkowym święcie muzyki chóralnej, udzielając Bożego błogosławieństwa. „Dzień Koncertowy Kolęd” był wyjątkowym czasem spotkań całych rodzin przy słuchaniu i wspólnym śpiewaniu razem z artystami pięknych kolęd i pastorałek.


Przypominamy
Chór „Oremus” i schola „Mazurskie Słowiki”, Klasztor Franciszkański i Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Miłakowie
Chór ma bardzo bogatą historię działalności artystycznej i charytatywnej. Cyklicznie organizuje „Koncerty ku czci Świętej Cecylii”, a także co roku w okresie bożonarodzeniowym „Koncert kolęd” w różnych miejscowościach w Polsce. Na uwagę zasługuje to, że zespół chętnie koncertuje w miejscach związanych z wydarzeniami z historii naszej Ojczyzny. Uczestniczy także w organizacji „Ogólnopolskich Festiwali Muzyki Chóralnej” w Miłakowie, które są zaliczane do wyjątkowych wydarzeń religijnych i kulturalnych w Polsce. Zespół bierze udział w koncertach kolęd w ramach „Orszaku Trzech Króli”. Ma na swoim koncie liczne sukcesy na ogólnopolskich festiwalach, zdobywając niejednokrotnie grand prix. Renoma franciszkańsko-parafialnego chóru „Oremus” powoduje, że są zapraszani z występami jako gość honorowy na różne festiwale i przeglądy. Na uwagę zasługuje to, że w swoim artystycznym życiorysie zespół koncertował ze znanymi gwiazdami polskiej Estrady. Występował razem z Krystyną Giżowską, a także z piosenkarzem i kompozytorem Andrzejem Rybińskim oraz Kacprem Rybińskim, którzy zapraszali ich do uczestnictwa we wspólnym koncercie. Na jednej scenie występowali także z Haliną Frąckowiak i Janem Wojdakiem, liderem legendarnego zespołu „Wawele” z Krakowa. Należy podkreślić, że chór często włącza się przez występy w inicjatywy charytatywne w celu pomocy chorym dzieciom i osobom starszym w wielu miejscach w Polsce, również wspomagając materialnie. Artystka Siergun, jako jedna z pierwszych w Polsce, zorganizowała w Miłakowie koncert charytatywny na rzecz pomocy walczącej Ukrainie, zapraszając do śpiewania innych artystów. Niewątpliwie do wyjątkowego wyróżnienia należy zaliczyć powierzenie dyrygentce Honoracie Siergun przez organizatorów festiwalu w Brusach poprowadzenia koncertu, w którym razem uczestniczyły wszystkie chóry, schole i zespoły biorące udział w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Kolęd. Wybór dyrygentki chóru „Oremus” nie był przypadkowy, wpłynęło na to doświadczenie i dorobek artystyczny Honoraty Siergun. Dyrygentka otrzymała również wyróżnienie za twórczość i promocję muzyki chóralnej oraz organowej. Jest ona autorką tekstów pieśni, które wykonują oprócz chórów i scholi także znani piosenkarze tacy jak: Andrzej Rybiński i Kacper Rybiński, czy też Jan Wojdak. Artystka za priorytetowe zadanie, oprócz śpiewu z chórem, stawia także na kształcenie muzyczne dzieci i młodzieży, co wyrazem jest prowadzenie scholi „Mazurskie Słowiki”, które także zabiera na wspólne występy z chórem „Oremus”, co pozwala im nabierać doświadczenia artystycznego przy boku cenionego zespołu.
Red. Maria Mientka

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5