Pierwsze nowe radiowozy trafiły już na Warmię i Mazury

2023-01-27 11:35:13(ost. akt: 2023-01-27 11:48:30)

Autor zdjęcia: Archiwum policja

Pierwsze nowe radiowozy w nowych barwach trafiły na Warmię i Mazury. Do policjantów drogówki trafiło też 40 nowych motocykli BMW R1250 RT, które już są wykorzystywane podczas służby w jednostkach powiatowych.
Zmiany w oznakowaniu i uprzywilejowaniu samochodów policji ma przełożyć się na lepszą widoczność i zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy oraz innych użytkowników dróg. Stąd zmiana trzech kluczowych elementów pojazdów policyjnych. W nowej wersji zwiększona została liczba ostrzegawczych sygnałów błyskowych, zmienił się wzór oznakowania i wprowadzone zostały dodatkowe elementy odblaskowe, m.in. w postaci fluoroscencyjnych żółto-zielonych pasów.
Nowe radiowozy to auta marki kia sportage z silnikiem o pojemności 1600 cm3 i mocy 150 koni mechanicznych. Samochody wyposażone są w czujniki systemów bezpieczeństwa i kamery cofania.
Koszt zakupu i dostosowania do potrzeb policji jednego takiego auta wyniósł ponad 166000 zł.
Zakup został sfinansowany dzięki połączonym środkom pochodzącym z budżetu policji oraz Funduszu Wsparcia Policji tworzonego przez samorządy terytorialne.  


Do policjantów drogówki trafiło też 40 nowych motocykli BMW R1250 RT.
Dwa z nich trafiły już do Komendy Powiatowej Policji w Iławie.
W jednoosobowym pojeździe, miejsce pasażera zajmuje zintegrowany z centralą radiową kufer. Motocykle posiadają LED-owe sygnały uprzywilejowania, megafony, oświetlenie pomocnicze oraz są oklejone żółtą i niebieską barwą.
- Nowe motocykle będą wykorzystywane do patrolowania dróg powiatu iławskiego, obsługi zdarzeń drogowych oraz pilotaży - informuje st.asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie. - Będą również niezwykle skutecznym narzędziem do szybkiego przemieszczania się, szczególnie w ruchu miejskim, gdzie często mamy do czynienia z zakorkowanymi ulicami.
Wiwa źródło: policja

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5