„Lęk i nadzieja. Ukraińscy artyści wobec wojny”.

2023-01-17 19:44:58(ost. akt: 2023-01-17 19:47:11)

Autor zdjęcia: Archiwum MBP

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu zaprasza na kolejną, wyjątkową wystawę – „Lęk i nadzieja. Ukraińscy artyści wobec wojny”.
Kuratorem wystawy jest pani Maria Gąsecka, która tak opisuje promowaną przez siebie ekspozycję:

„Wystawa „Lęk i nadzieja. Ukraińcy artyści wobec wojny” to zbiór historii opowiadających o rozłące, tęsknocie i samotności. Ukraińscy uchodźcy zgodzili się podzielić swoimi wojennymi doświadczeniami z publicznością wystawy, aby pokazać wojnę na Ukrainie z perspektywy człowieka, nie liczb i statystyk.
Wystawa powstała z inicjatywy Instytutu Literatury, a bohaterami wystawy są jej współpracownicy oraz rezydenci. Literaci odnoszący sukcesy przed eskalacją wojny, która dla Ukraińców trwa już 8 lat. Mija kolejny rok wojny, ciągłych walk, bombardowań miast. Okres ośmiu lat uświadamia istnienie pokolenie urodzonego w Europie, które nie zna życia w pokoju, a dziś zastanawia się kiedy je pozna? Artyści odnoszący sukcesy. Autorzy prozy, książek dla dzieci oraz poeci. Grupa ludzi, która jeszcze przed 24 lutego 2022 roku posiadała normalne, szczęśliwe życia, w którym spełniała się zawodowo. Dziś mieszkając w Krakowie są wdzięczni losowi za Kraków, który dał schronienie im i ich dzieciom; stał się nowym, bezpiecznym domem. Równocześnie są to ludzie rozdarci na pół. Połowa serca mieszka na Ukrainie z rodziną i przyjaciółmi, którzy zostali w ojczyźnie. Mężowie zostali na Ukrainie, gotowi bronić kraju. Połowa serce buduje chwilową, nową rzeczywistość w Polsce. Chwilową, bo wszyscy oni chcą wrócić do swoich domów.
Wystawa Lęk i nadzieja opowiada historię strachu, walki, nadziei i wiary w zwycięstwo, powrotu do normalności. Artyści dwojako dzielą się swoimi doświadczeniami. Opowiadając o swoim doświadczeniu z pierwszych dni wojny oraz przez dzielenie się swoją poezją.”

Wystawa została podzielona na dwie części dostępne do zwiedzania w Wypożyczalni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu oraz w Ratuszu Miejskim w dniach 16.01-28.02.2023 r.

Wernisaż otwierający wystawę odbędzie się w czwartek, 19 stycznia o godz. 16 w Ratuszu Miejskim. Serdecznie zapraszamy.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5