Wypadek drogowy na S-7. Ćwiczenia służb

2022-12-13 15:47:18(ost. akt: 2022-12-13 23:33:04)

Autor zdjęcia: Archiwum WOT

Wypadek autobusu i samochodów osobowych na drodze S-7 w okolicy miejscowości Wirwajdy. Kilkanaście osób zostało rannych. Blokada drogi, ratowanie życia i zdrowia poszkodowanych - tak wyglądał scenariusz ćwiczeń zarządzonych przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie. W ćwiczeniach brali udział policjanci i służby ratunkowe, a także żołnierze 42 batalionu lekkiej piechoty w Morągu.
Wszystko po to, aby w sytuacji prawdziwego zagrożenia, wspólnymi siłami uratować jak najwięcej osób.
- Wspólne działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli prowadzone są cyklicznie na terenie powiatu ostródzkiego - informuje kpr. Angelika Żmijewska,
specjalista do spraw komunikacji 42 blp. - Policjanci i strażacy, żołnierze przeprowadzają wspólne ćwiczenia, podczas których poza działaniami ratowniczymi i operacyjnymi, wypracowują algorytm współpracy wszystkich służb, które pracują na miejscu wypadku drogowego, katastrofy czy klęski żywiołowej.
Właśnie takie działania zostały przeprowadzone 08.12.2022 r. na nowo budowanej drodze S-5 w okolicy miejscowości Wirwajdy.
- Dotyczyły one wypadku drogowego z udziałem wielu osób, do którego doszło na drodze ekspresowej - dodaje kpr. Angelika Żmijewska. - W wypadku uczestniczył autobus i kilka samochodów osobowych. Jak wynikało ze scenariusza, w wyniku tego zdarzenia kilkanaście osób zostało rannych i wymagali segregacji medycznej. 

Taka sytuacja, to wyzwanie dla wszystkich rodzajów służb. Ratownicy medyczni wspólnie z terytorialsami z Morąga udzielali poszkodowanym pierwszej pomocy. Wielu z nich potrzebowało natychmiastowej pomocy, znajdując się w stanie zagrożenia życia. W dotarciu do tych osób pomagali strażacy, którzy przy użyciu specjalistycznego sprzętu wydobywali ofiary wypadku. Policjanci z kolei zabezpieczali miejsce zdarzenia oraz brali czynny udział w akcji ratunkowej, udzielając pomocy i transportując poszkodowanych.
- Te wszystkie czynności mają kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia w późniejszym postępowaniu przygotowawczym -wyjaśnia kpr. Żmijewska. - Tego dnia doświadczenie dla 40 żołnierzy było bardzo ważne. Wszystko po to, aby w przypadku realnego zagrożenia czy wypadku współpraca służb z naszego powiatu przebiegała skutecznie.
Wiwa źródło: WOT


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5