Powiatowe obchody i 40-lecie Ośrodka

2022-10-18 15:50:14(ost. akt: 2022-10-18 16:27:46)

Autor zdjęcia: Wiesława Witos

W tym roku w uroczystej oprawie odbyły się powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szymanowie, który właśnie w tym dniu obchodził jubileusz 40-lecia. Były życzenia, nagrody i medale.
40 lat w życiu szkoły czy tez innej placówki oświatowej? To już poważny jubileusz. Taką okrągłą rocznicę obchodził Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szymanowie. I tak jak powiedział podczas uroczystości dyrektor SOSW w Szymanowie Jarosław Witek - 40 lat minęło jak jeden dzień. Mam wrażenie, źe to się niedawno zaczęło, jakby wczoraj. A to już 40 lat.
Przypomniał on jakie były początki szymanowskiej placówki. Wszystko zaczęło się 1 września 1982 roku.

- Było skromnie - mówił dyrektor Jarosław Witek. - W dwóch wyremontowanych budynkach po państwowym Domu Dziecka powstał Specjalny Zakład Wychowawczy. Dzieci początkowo było tylko 30, kilkanaście osób kadry pedagogicznej i tyleż samo pracowników administracji i obsługi. W kolejnych latach przybywało uczniów i pracowników. Modernizowaliśmy istniejące budynki i budowaliśmy nowe. Dla osiągnięcia jak najlepszych efektów naszej pracy wprowadzaliśmy też nowe formy i metody pracy. Tak też otrzymaliśmy pierwsze konie do prowadzenia zajęć hipoterapii, które nas wyróżniają dzisiaj spośród wielu placówek specjalnych. Przez lata rozbudowie uległa praktycznie cała infrastruktura.
(...).


Tego dnia Ośrodek odwiedziło wielu dostojnych gości. Swoją obecnością zaszczycili: przedstawiciele kuratorium, władz samorządowych, związków zawodowych, placówek oświatowych, nauczyciele, rodzice i uczniowie.
- Dla nas chlubą jest, że możemy tutaj być i przyczynić się do rozwoju tego Ośrodka. - powiedział podczas uroczystości Andrzej Wiczkowski, starosta powiatu ostródzkiego. - Nie jest też tajemnicą, że głównym naszym zadaniem samorządu jest to, żeby stwarzać warunki tym najsłabszym. Ale to tak się dzieje tylko wtedy kiedy są odpowiedni ludzie, dyrektorzy, którzy wskazują kierunki rozwoju i są zdeterminowani, żeby te swoje pomysły móc przedstawić, zarazić nimi innych i skupić wokół tego swojego pomysłu jak najwięcej osób, po to, żeby się udało. Ale bez kadry, która się rozwija, poszukuje, która swoją osobowością sprawia, że ci młodzi ludzie przychodzą do tego Ośrodka i jest ich coraz więcej to chyba jest najlepsza metoda Waszej pracy.

W imieniu wszystkich lokalnych samorządowców, którzy przybyli na uroczystość wystąpił także Tadeusz Sobierajski, burmistrz Morąga.
- Dzisiejszy jubileusz to doniosłe wydarzenie pozwalające wyróżnić, podkreślić znaczenie Ośrodka dla naszego regionu. (...). Państwa działalność w zasadniczy sposób przyczyniła się do integracji społecznej osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i wychowawczymi. Dzięki Wam dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami otrzymują najlepsze możliwe wsparcie. A profesjonalna kompleksowa pomoc otwiera zupełnie nowe perspektywy w ich życiu. Jako samorządowcy jesteśmy przede wszystkim pełni uznania dla zaangażowania i skuteczności w dążeniu w realizacji kolejnych celów w tym prężnego rozwoju bazy Ośrodka oraz tworzenia optymalnych warunków do nauki, terapii i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Godne podziwu są pasja i determinacja, które prowadzą do wcielania w życię najbardziej śmiałych planów.


Końcowa część uroczystości należała do uczniów. Zaprezentowali zebranym gościom przedstawienie pt. “Spójrz głębiej”. Wystąpił również specjalnie na tę okazję muzyczny zespół szkolny ( pracownicy i uczniowie). Wykonał on piosenkę pt. 40 lat minęło.

Tego dnia nie obyło się bez wyróżnień i nagród starosty i dyrektora SOSW w Szymanowie.


Nagrodę starosty otrzymali:
1. Monika Włodarczyk-Dudka
2. Jarosław Witek
3. Tomasz Brzeski
4. Paweł Muszyński
5. Wiesława Szczurowska
6. Agnieszka Jędrzejewska
7. Joanna Waszkiewicz
8. Wioletta Ewertowska
9. Anna Dmitruk
10. Kinga Tańska
11. Beata Wietek
12. Hanna Klonowska
13. Joanna Kuliś
14. Anna Ismer
15. Alicja Śledź
16. Magdalena Witkowska-Dylert
17. Agnieszka Wymentowska-Derezińska
18. Edyta Palczewska
19. Ewa Orlińska
20. Wioletta Grochowska
21. Dorota Jaskółowska


Nagrodę dyrektora SOSW w Szymanowie otrzymali:
pracownicy pedagogiczni
1. Marta Bohdanowicz
2. Agnieszka Dobrzyńska
3. Magdalena Grabarz
4. Mariola Jurecka
5. Małgorzata Kamińska
6. Renata Krzyżanowska
7. Eleonora Łaczyk
8. Adriana Musiał
9. Beata Preisner
10. Mariola Sawczyńska
11. Katarzyna Siemaszko
12. Mieczysław Stefański
13. Malwina Stolarczyk
14. Magdalena Strzylak
15. Izabela Talaśka
16. Jarosław Wienc
17. Anna Wiloch

pracownicy niepedagogiczni
1. Elwira Czajka
2. Ireneusz Dobrzyński
3. Monika Gawęcka
4. Renata Grosicka
5. Mirosława Jurasz
6. Joanna Juszczyk
7. Anna Kołecka
8. Krzysztof Kołecki
9. Izabela Kowalska
10. Mirosław Lenicki
11. Aneta Łobaz
12. Katarzyna Łoboda
13. Mariola Mikulska
14. Zenon Mikulski
15. Katarzyna Mikołajewska
16. Anna Olejnik
17. Joanna Paduch
18. Izabela Piotrowska
19. Dominika Ryś
20. Ewa Sawicka
21. Joanna Szczepaniak
22. Zofia Szulim
23. Małgorzata Świątkowska
24. Dorota Trznadel
25. Katarzyna Zwierzchowska


Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymały:
1. Agata Banach-Pająk
2. Agnieszka Jędrzejewska

Wiesława Witos
w.witos@gazetaolsztynska.pl


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5