Święto Plonów w Gminie Małdyty

2022-09-07 12:31:56(ost. akt: 2022-09-07 12:41:28)

Autor zdjęcia: Archiwum GCKiS

Dożynki to czas zakończenia żniw i dzielenia się tym, co powstało z owoców Ziemi. To podziękowanie rolnikom za ich ciężką pracę, wytrwałość w dążeniu do celu oraz niezwykłe poświęcenie, dzięki którym każdego dnia możemy zasiadać przy stole, gdzie nie brakuje tego co najważniejsze – świeżego chleba.
W sobotę 3 września 2022 r. w Małdytach w centrum sportowo rekreacyjnym odbyły się Dożynki Gminne. Tradycyjna forma święta plonów zgromadziła wielu mieszkańców, jak również delegacji dożynkowych oraz dostojnych gości. Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza święta, następnie wszystkich zebranych powitał wójt gminy Małdyty Marcin Krajewski, który w przemówieniu podkreślił, że samorząd z całą troską podchodzi do podniesienia jakości życia mieszkańców gminy. Następnie przyjął od starostów dożynek Katarzyny Zielińskiej i Wiesława Borowskiego chleb dożynkowy, który został rozdzielony pomiędzy uczestników święta. W dalszej części przed sceną odbyła się prezentacja grup dożynkowych oraz wspaniałych misternie wykonanych arcydzieł przygotowanych w sołectwach gminy. Wybrano najpiękniejszy wieniec i stoisko dożynkowe, wszystkie były dziełami sztuki , ale wieniec i stoisko z Sambrodu okazały się być najpiękniejsze, drugie miejsce zdobyło sołectwo Wielki Dwór, a trzecie sołectwo Wodziany. Następnego dnia odbyły się dożynki powiatowe w Ostródzie gdzie sołectwo z Sambrodu zajęło trzecie miejsce. Po części wieńcowej przed zebranymi gośćmi zaprezentowały się zespoły artystyczne. Debiutowali najpierw najmłodsi, następnie wystąpił rodzimy zespół „Antonówki”, Orkiestra dęta z Zielonki Pasłęckiej oraz zagrała gwiazda wieczoru zespół „Masters”, gromadząc tłum fanów przed sceną.
W tym czasie miały miejsce turnieje i zabawy dla dzieci i dorosłych. Pełen emocji był turniej sołectw w którym można było kibicować m.in. w obieraniu i tarkowaniu ziemniaków na czas, poszukiwaniu monet w misce pełnej zboża, wyścigach taczkami czy też przeciąganiu liny. Wydarzenie w Małdytach zakończyła “potańcówka”. Atmosfera dożynek była jak zwykle wyjątkowo swojska, w dużym stopniu przyczynił się do tego unoszący zapach potraw przygotowanych przez panie reprezentujące sołectwa, którymi organizatorzy częstowali uczestników imprezy.
źródło: UG Małdyty

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5