Zapraszamy na wystawę

2022-09-02 14:41:41(ost. akt: 2022-09-02 14:45:53)

Autor zdjęcia: Archiwum MBP

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu zaprasza na kolejną wystawę prac Janiny Ślefarskiej, tym razem pt. „Moje zachwycenia”.
Prace można podziwiać w Wypożyczalni dla Dorosłych od 1 do 30 września 2022 r. w godzinach otwarcia działu.

Janina Ślefarska – ukończyła liceum pedagogiczne, a następnie Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku i studium podyplomowe w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studiowała też muzykę i śpiew w ostródzkim Studium Nauczycielskim. Uzyskała drugi stopień specjalizacji zawodowej. Przez ponad czterdzieści lat uczyła młodzież plastyki w szkołach na terenie Morąga. Swoje doświadczenia pedagogiczne przekazywała m.in. na łamach prasy fachowej – miesięcznika “Plastyka w Szkole”.

Oprócz działalności zawodowej zajmowała się pracą twórczą. Uczestniczyła w wielu wystawach, przeglądach i konkursach, m.in. w Gdańsku, Olsztynie, Mrągowie. W 1990 r. prezentowała swoje akwarele, rysunki i prace olejne w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie, a w 1994 r. cykl prac malarskich wykonanych techniką kolażu w Galerii Bakałarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Wiele jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju, a także za granicą, m.in. w Niemczech, USA, Danii i Holandii.

Janina Ślefarska na temat wystawy „Moje zachwycenia”, mówi, że: „każdy człowiek zauważa inne aspekty życia, które go zachwycają. W moim przypadku od dzieciństwa były to formy przyrody: właściwie konie i pejzaże. W dorosłym życiu wiem, że można „po swojemu” zobrazować również coś niematerialnego, czyli zjawiska i uczucia. Przez pejzaże chcę wywołać  u widza taki nastrój jaki ja z tych pejzaży otrzymuję. W malunkach koni zbytnio nie skupiam się na anatomii, a raczej na uroku jaki tworzą sobą te piękne stworzenia. Obrazy wykonane są techniką akrylową na płótnie lub na tekturze gruntowanej. Formaty obrazów są niewielkie z powodu warunków lokalowych. Nie jestem artystką, jestem plastykiem.” 
źródło: MBP

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5