Łączy ich nie tylko muzyka

2022-08-31 12:29:02(ost. akt: 2022-08-31 12:30:01)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

W Parku Miejskim w Miłakowie 20 sierpnia odbyło się XIII Spotkanie z Folklorem. Każdy zespół zaprezentował pięć wybranych przez siebie utworów. Jak się okazało nie tylko muzyka ludowa łączy członków zespołu, ale także inne wspólne pasje.
W przeglądzie wzięło udział pięć zespołów: „Tęcza Warmii” z Braniewa pod kierownictwem Teresy Pawlukowskiej, „Antonówki” z Małdyt pod kierownictwem Jacka Dziadkowca, „Mozaika Miłomłyn” pod kierownictwem Zbigniewa Rochowicza, „Ornecianie” pod kierownictwem Krystyny Gromek i „Warmianki” pod kierownictwem Jerzego Mudrego. Każdy z nich zaprezentował pięć wybranych przez siebie utworów, które zostały ciepło przyjęte przez zgromadzoną publiczność. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ każdy z zespołów ma na swoim koncie liczne sukcesy i nagrody. Oprócz zamiłowania do pieśni ludowych członkowie zajmują się wspólnie innymi rzeczami, tak jak na przykład „Mozaika Miłomłyn”, która bierze udział w rajdach rowerowych, występach teatralnych czy wspólnym gotowaniu. W ciągu 10 lat swojego istnienia występowała w różnych przeglądach pieśni ludowych, gdzie towarzyszyła jej świetna zabawa. Podobnie jest z zespołem „Antonówki”, który działa już od 16 lat przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małdytach i również bierze udział w różnych przeglądach regionalnych i lokalnych. Członkowie zespołu spotykają się zarówno na próbach jak i innych wydarzeniach, na które są zapraszani. Nieco starszy stażem zespół „Tęcza Warmii” działający przy „Polskim Związku Emerytów i Rencistów” z siedzibą przy Braniewskim Centrum Kultury istnieje od 22 lat. Repertuar obejmuje piosenki warmińskie, ludowe, biesiadne, religijne i własne. Na swoim koncie ma wiele nagród, m.in. w prezentacjach artystycznych SENIORADA w 2005 r. w Tolkmicku i 2009 r. w Braniewie zajął I miejsce. Podobnie jest z „Warmiankami”, które w ubiegłym roku obchodziły jubileusz 30-lecia istnienia. Przez ten czas były wielokrotnie nagradzane. W 2012 roku brały udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale. W repertuarze zespołu mieszczą się pieśni ludowe, patriotyczne, żołnierskie, biesiadne, religijne, kolędy i pastorałki. Ostatnim i najstarszym stażem zespołem są Ornecianie, zespół istnieje już 50 lat. Działa przy Centrum Kultury i Bibliotece Miejskiej w Ornecie. Ich repertuar nie zawęża się jedynie do pieśni ludowych, ponieważ podobnie jak poprzednicy wykonuje pieśni patriotyczne, religijne i wojskowe, za które wielokrotnie był nagradzany na festiwalach i przeglądach. Ma na swoim koncie dwie wydane płyty: „Zwarmiowane piosenki” i „Warmia Folk”.
Wszystkie zespoły uczestniczące w XIII Spotkaniu z Folklorem otrzymały statuetki, dyplomy oraz kwiaty i słodycze. Wydarzenie profesjonalnie poprowadziła pracownica Miłakowskiego Domu Kultury Sara Zadworna.
Impreza została zorganizowana przez Stowarzyszenie im. Ojca Władysława Włodyki przy wsparciu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie. Głównymi pomysłodawcami i organizatorami wydarzenia byli Danuta Jurczak i Zbigniew Zabłocki.
Spotkania z Folklorem odbywają się cyklicznie i cieszą się dużym zainteresowaniem. Celem spotkania była popularyzacja muzyki i tradycji ludowej.
Red źródło: organizator

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5