Dni Zalewa i Święto Plonów

2022-08-30 19:39:58(ost. akt: 2022-08-30 20:08:54)

Autor zdjęcia: Archiwum MGCK w Zalewie

Dni Zalewa i Święto Plonów nad jeziorem Ewingi w Zalewie już za nami. Były koncerty, występy, pokazy, turnieje i wiele innych atrakcji. I oczywiście dożynkowe wieńce, które ośpiewano i oceniono. Najładniejszy wieniec wykonało sołectwo Rąbity.
DNI ZALEWA
Najpierw w sobotę 20 sierpnia mieszkańcy gminy obchodzili Dni Zalewa. Od samego rana na zalewskim Orliku odbył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Zalewa. Walczyło o niego 5 drużyn. Natomiast po południu rywalizowały ze sobą sołectwa. Wszystkie drużyny startowały w 6 konkurencjach: regaty kajakowe, rzut rzutką ratowniczą, przejście po transporterach, skakanka, bieg w workach i przeciąganie liny.Zwyciężyło Sołectwo Dobrzyki i otrzymało nagrodę w wysokości 10000 zł. W sali konferencyjnej w zalewskiej Ekomarinie, odbyła się konferencja popularno- naukowa pt. „ Flisacy w Zalewie”, a na głównej scenie odbył „Pokaz Piłkarskich Sztuczek”, a po nim koncert zespołu „Playboys”. Zabawa z zespołem była przednia, aż żal było rozstawać się z nim. Jednak to nie był koniec niespodzianek. Na scenie wystąpił Wojciech Gąsowski.
Przypomniał swoje najbardziej znane przeboje. Publiczność śpiewała wspólnie z artystą. Wieczorem wszyscy bawili się przy muzyce zespołu „BRASS”. Brali także udział w konkursie tańca, który poprzedził pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu Ewy Pukis i Marcina Felczaka, Finalistów Mistrzostw Polski.


Święto Plonów
Następnego dnia 21 sierpnia odbyły się Dożynki. Od wczesnych godzin rannych na jeziorze Ewingi trwały zawody wędkarskie. O godzinie 10.40 rozpoczął się korowód wieńców dożynkowych. Osiem sołectw: Urowo, Boreczno, Śliwa, Dobrzyki, Bajdy, Półwieś, Rąbity, Duba przygotowały piękne wieńce dożynkowe. Dożynki rozpoczęła tradycyjnie uroczysta Msza święta dziękczynna. Wierni wraz z kapłanami dziękowali za plony oraz chleb, który jest symbolem trudu rolnika, urodzaju i dostatku. W trakcie mszy świętej poświęcone zostały wieńce dożynkowe oraz wszystkie płody rolne złożone jako dar z tegorocznych zbiorów. Na zakończenie uroczystości kościelnych starostowie Dożynek Dorota i Krzysztof Sicińscy złożyli na ręce burmistrza chleb, który został rozdany uczestnikom Mszy. Uroczystości kościelne uświetniła swoim występem Orkiestra Dęta z Zielonki Pasłęckiej, która poprowadziła korowód dożynkowy na plac przy scenie letniej, gdzie odbyła się dalsza cześć imprezy.
Tam wręczono puchary za wzorowe osiągnięcia w gospodarstwie rolnym Anecie i Mieczysławowi Sulich oraz Aldonie i Zbigniewowi Dubanowskim. Następnie lokalny zespół „Jezioranki” ośpiewał tegoroczne wieńce. Jury wybrało najładniejszy z nich, który reprezentował będzie Gminę Zalewo podczas wojewódzkich uroczystości dożynkowych w Olsztynku. Będzie to wieniec sołectwa Rąbity. Oceniono również dożynkowe “Witacze”. Najciekawszy z nich to “Witacz” sołectwa Urowa i Rąbit. W tym dniu wystąpiła też grupa teatralna „Koliber”, a po niej „Potyczki Sołtysek i Sołtysów”. Zawodnicy musieli wykazać się sprytem, szybkością i zwinnością. Zwycięzcą tegorocznych potyczek został sołtys z Boreczna Krzysztof Przybylski. Na scenie swoje taneczne umiejętności zaprezentowały 3 grupy przedszkolne: „Sówki” z Boreczna, „Biedroneczki” i „Tropiciele” z Zalewa. Wieczór obfitował w koncerty: zespołu „HALS”, lokalnego zespołu „Jezioranki”, zespołu „Słowianki - Słowiańska krew”. Po muzycznych doznaniach wielu lubianych artystów przyszedł czas na dyskotekę przy muzyce mechanicznej.
Organizatorami tegorocznego Święta Plonów był Urząd Miejski w Zalewie oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Zalewie.
Wiwa źródło: MFCK w Zalewie


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5