To była wielka duchowa uczta

2022-08-24 09:32:00(ost. akt: 2022-08-24 09:46:31)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Wydarzeniem, które włączyło się nurt niesienia przekazu ewangelicznego, jak i propagowanie wartości kultury oraz sztuki polskiej, był „Trzeci Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej” w Miłakowie.
Wydarzenie to było wielką ucztą duchową i artystyczną, gromadząc chóry i zespoły folklorystyczny z Kaszub. Festiwal zgromadził wielu miłośników muzyki, wśród nich znane i cenione postacie z estrady, ze sceny, osoby duchowne, zakonne i franciszkanów świeckich oraz ludzi sprawujących różne stanowiska w Polsce. Festiwal zaszczyciła swoją obecnością i koncertem światowej sławy piosenkarka Halina Frąckowiak, a także światowej sławy mistrz iluzji Paweł Czaja, który razem z Henrykiem Zalewą z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, prowadzili imprezę artystyczną. Festiwal był wyjątkowo bogaty w program artystyczny. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania.

Wszystko rozpoczęło się Mszą świętą o godz. 11.00, pod przewodnictwem o. Patryka Stryka franciszkanina, który wygłosił okolicznościową homilię. Oprawę muzyczną w czasie Liturgii przygotował chór „Oremus” z Miłakowa pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun. Chór ten też rozpoczął i zakończył swoim śpiewem festiwal. Łącznie w festiwalu wzięło udział blisko 100. artystów z całej Polski. Organizatorzy postanowili wyróżnić wszystkie występujące zespoły. Szczególną nagrodę Grand Prix „Bursztynowej Łzy”, wręczono dyrygentce Danucie Nowakowskiej i Chórowi „Moderato” z Barczewa oraz Joannie Szroeder i zespołu „Modraki” z Parchowa k. Bytowa. Nagrodę specjalną otrzymała także Halina Frąckowiak za wieloletnią pracę estradową i o. Arkadiusz Czaja franciszkanin, który był pierwszym pomysłodawcą festiwali muzyki chóralnej w Miłakowie.

Jak podkreśliła dyrektor festiwalu Honorata Siergun: - Każdy zespół, który zaśpiewał na festiwalu jest już zwycięzcą, bo jest dawcą piękna, którego tak szczególnie potrzebuje obecny świat. Nowatorska jest nazwa nagrody nawiązująca do przeżyć artystyczno-duchowych, jakie zachodzą w słuchaczu i artyście, głębokiego wzruszenie pięknem muzyki, które powoduje łzy szczęścia, które wyrażają podziw i uznanie dla piękna dzieła muzycznego i dla jej wykonawcy.

Głównym organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie im. o. Władysława Włodyki i Chór „Oremus” z Miłakowa. Nad całością imprezy czuwała dyrektor festiwalu Honorata Siergun, a jednocześnie dyrygentka chóru „Oremus” i scholi „Mazurskie Słowiki”, przy współpracy z prezesem Stowarzyszenia oraz dyrektorką Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Miłakowie Danutą Jurczak i wiceprezesem Stowarzyszenia oraz radnym powiatu ostródzkiego Zbigniewem Zabłockim.
Wiwa źródło: Maria Mientka


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5