Biedronka otwiera nowe centrum dystrybucyjne w Stawigudzie

2022-04-19 14:05:28(ost. akt: 2022-04-20 14:43:27)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Archiwum Biedronka, JMP S.A

O nowym centrum dystrybucyjnego powstającym w Stawigudzie koło Olsztyna rozmawiamy z dyrektorem Biedronka, JMP S.A. Michałem Włodarczykiem.
- Jak wyglądała pana dotychczasowa przygoda z Biedronką?
- Przed rozpoczęciem studiów planowałem poszukać takiej pracy, którą mógłbym pogodzić z nauką. Aplikując na studia logistyczne w trybie zaocznym wybrałem pracę magazyniera w centrum dystrybucyjnym Biedronki w Grudziądzu, co pozwoliło mi łączyć rozwój kariery ze zdobywaniem wiedzy. Miało to miejsce w 2007 roku. Jak widać była to dobra decyzja bo po 15 latach dalej jestem w tej samej firmie. Od tego czasu w ramach różnego rodzaju projektów i kolejnych awansów pracowałem także w centrach w Mszczonowie, Gdańsku i Koszalinie. 1 kwietnia objąłem posadę dyrektora centrum dystrybucyjnego powstającego w Stawigudzie koło Olsztyna.
 
- Sam pan przechodził rekrutację? Jak wyglądała pana kariera krok po kroku?

- Ogłoszenie znalazłem w internecie, aplikowałem na ofertę i zostałem zaproszony na rozmowę. Cały proces był bardzo sprawny i już na wakacjach, jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego byłem zatrudniony na stanowisku magazyniera. Szybko udało mi się awansować. Już po roku pełniłem obowiązki inspektora ds. administracyjno-magazynowych.

- Jakie wyzwania stoją przed dyrektorem centrum dystrybucyjnego?

- Pierwszym jest z pewnością przeprowadzenie rekrutacji i uruchomienie działalności centrum. Tak samo ważne jak rekrutacja jest organizacja szkoleń dla pracowników każdego szczebla w innych centrach dystrybucyjnych by w dniu otwarcia byli przygotowani. Oprócz zatrudnienia ważna dla mnie będzie opieka nad pracownikami. Chcę, by wiedzieli oni, że pełnią odpowiedzialną pracę ponieważ co czwarty produkt spożywczy w Polsce pochodzi z Biedronki. Naszą rolą jest, by te produkty codziennie trafiały na sklepowe półki. Kolejnymi wyzwaniami z pewnością są bezpośrednia komunikacja z regionami i jak najszybsze osiągnięcie efektywności pracy. Na szczęście nie jestem w tym sam. Firma zapewniła mi wsparcie doświadczonego mentora na czas mojego wdrożenia.

- Od czego zależy to gdzie Biedronka buduje swoje centra dystrybucyjne?
- Dużą rolę odgrywają czynniki geograficzne. Ważny jest przede wszystkim czas dojazdu do naszych sklepów, ale również dostępność dróg o odpowiednim standardzie ponieważ codziennie do magazynu przyjeżdżają i wyjeżdżają z niego setki pojazdów.
 
- Co dla Biedronki oznacza uruchomienie nowego centrum dystrybucyjnego w Stawigudzie pod Olsztynem? Dlaczego firma zdecydowała się ulokować swój nowy magazyn właśnie w tym miejscu?
- Do tej pory sklepy w północno-wschodnich regionach Polski były obsługiwane przez nasze centra w Wyszkowie oraz Grudziądzu. Otwarcie magazynu w pobliżu Olsztyna pozwoli na znaczne skrócenie czasu dostaw i poprawę efektywności naszej logistyki. Obecnie ciężarówki muszą pokonać średnio około 160 km w jedną stronę natomiast po uruchomieniu centrum w Stawigudzie dystans ten zmniejszy się o 1/3 do około 110 km. Wpłynie to również na efektywność dostaw w innych regionach północnej Polski poprzez zmiany w przypisaniu sklepów do konkretnych magazynów. Można zatem powiedzieć, że beneficjentami otwarcia centrum obok Olsztyna będą klienci wszystkich sklepów sieci Biedronka w północnej Polsce od Suwałk do Koszalina.  
 
- Jak otworzenie centrum wpłynie na lokalny rynek pracy?
- Poprzez otworzenie tak dużego ośrodka w powiecie olsztyńskim jeszcze bardziej zbliżamy się do naszych klientów ale i lokalnej społeczności. Zatrudnienie bezpośrednio znajdzie u nas około 500 osób, natomiast pamiętać należy o tym, że centrum utworzy miejsca pracy dla osób zatrudnionych u podwykonawców sieci Biedronka, takich jak m. in.: firmy sprzątające, recyklingowe, cateringowe, serwisujące, sortujące palety, ochroniarskie i logistyczne. Większa konkurencja na rynku pracy wśród pracodawców oznaczać też będzie polepszenie warunków dla innych pracowników w tym regionie. 


- Jaka praca czekana kandydatów w nowy centrum Biedronki?

- W zależności od predyspozycji i posiadanych umiejętności istnieje szansa na szybki awans na stanowiska inspektora czy specjalisty lub koordynatora sekcji. Ci ostatni zarządzają zespołami składającymi się nawet z kilkudziesięciu osób w takich obszarach jak przyjęcia towaru od dostawców, zwroty ze sklepów czy kontrola przepływów towarowych. Dróg rozwoju jest bardzo dużo, a firma docenia pracowników. Dziewięciu na dziesięciu menedżerów pracujących w Biedronce pochodzi z awansu wewnętrznego.
 
- Na jakie stanowiska prowadzicie rekrutacje? Czy pracownicy otrzymają jakieś dodatkowe benefity?
- Od 19 kwietnia ruszamy z rekrutacją na stanowisko magazyniera. Co ważne, nasi pracownicy od pierwszego dnia otrzymują umowę o pracę bez okresu próbnego, w trakcie zmiany wydawane są im darmowe obiady oraz znajdują się pod opieką fizjoterapeuty. Dodatkowo pracownicy mogą liczyć na atrakcyjny pakiet ponad 20 programów benefitowych, w tym karty sportowe, prywatną opiekę medyczną, pakiety świąteczne oraz wiele innych.
źródło: Biedronka, JMP S.A

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5