Wyjątkowy koncert „Sercem z Ukrainą” w Leśnie

2022-04-07 11:39:18(ost. akt: 2022-04-07 22:21:59)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

W Domu Kultury w Leśnie odbył się „Koncert Charytatywny. Sercem z Ukrainą”. Uczestniczyli w nim mieszkańcy Miłakowa i zaproszeni goście.
Było to wyjątkowe wydarzenie pod każdym względem: religijnym, jak i artystycznym. Na zaproszenie o. Arkadiusza Czai franciszkanina, byłego przełożonego klasztoru franciszkanów w Miłakowie, byłego artysty polskiej estrady, przybyło prawie 70 artystów z Polski i Ukrainy. Wystąpili oni dobroczynnie na rzecz Ukrainy.

Lider zespołu „Wawele” Jan Wojdak zachwycił widownię swoim śpiewem. Wystąpiły także dzieci z Ukrainy, które zaśpiewały piosenki o wiośnie w języku narodowym. Na koncert przyjechał również chór „Pięciolinia” z Lini, schola parafialna dzieci i młodzieży z Leśna oraz zespół folklorystyczny z Załakowa. Oprócz muzyków, na zaproszenie odpowiedzieli artyści o światowej sławie, tacy jak mistrz iluzji „Oriano” Paweł Czaja, który poprowadził koncert. Na wydarzenie dobroczynne do Leśna, oprócz okolicznych mieszkańców, przybyły osoby z różnych miejscowości w Polsce.

Swoją obecnością między innymi zaszczyciła Bogusława Orzechowska Senator RP z rodziną z Ostródy oraz Zbigniew Zabłocki radny powiatu ostródzkiego z rodziną z Miłakowa. Przekazali oni dary na aukcję. Również swój dar na aukcję przekazała dyrygentka Honorata Siergun razem z chórem „Oremus” z Miłakowa, która zorganizowała koncert charytatywny w Miłakowie, by nieść pomoc Ukrainie.

Wydarzenie artystyczne poprzedzone było uroczystą Mszą Świętą w kaplicy zakonnej Sióstr Franciszkanek w Orliku, której przewodniczył ks. Jan Płottke TDŚ, a homilię okolicznościową wygłosił o. Arkadiusz. Eucharystię sprawowano w intencji o pokój w Ukrainie.

Występy artystyczne przeplatała zbiórka finansowa oraz licytacja aukcyjna na rzecz Ukrainy. Jednym z przedmiotów był obraz Pałacu Prezydenckiego przekazany na licytację przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Łącznie na rzecz Ukrainy zebrano 10.373 zł. 88 gr., 20 euro i 700 hrywien.

Połowa zebranej kwoty została przekazana Caritasowi, który zakupi rzeczy, które pojadą do Ukrainy. Natomiast druga część zebranych pieniędzy została przekazana dla gminy, która zakupi potrzebujące rzeczy dla rodzin ukraińskich przebywających w Gminie Brusy.

Wyjątkowym i wzruszającym momentem w czasie koncertu było wręczenie przez o. Arkadiusza i Marię Mientką przedstawicielkę rodziców, na ręce doradcy Prezydenta RP Piotra Karczewskiego, statuetki Anioła Stróża, z prośbą o jej przekazanie dla Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Jego Rodzinie i całemu Narodowi Ukraińskiemu, za bohaterską walkę o wolność Ojczyzny, a także jako wyraz naszej ciągłej pamięci i modlitwy o pokój oraz o zakończenie wojny i wycofanie się wojsk rosyjskich z Ukrainy. Figura anioła jest dziełem artystki ludowej Elżbiety Hamerskiej z Lubni.

Uczestniczące w imprezie rodziny ukraińskie były wdzięczne i wzruszone. W trakcie koncertu podchodziły i dziękowały organizatorom za modlitwę, za pamięć i za koncert oraz za pomoc materialną, jaką otrzymują z Polski, oni sami, jak i walczący o wolność ojczyzny z agresorem rosyjskim ich mężowie, ojcowie i synowie.

Organizatorami wydarzenia dobroczynnego byli o. Arkadiusz, przy współpracy z ks. Damianem Drozdowskim, proboszczem parafii Leśno, Franciszkańskim Zakonem Świeckich oraz wspólnotą rodziców ministrantów w Orliku.
Opr. Maria Mientka


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5