Wystawa "A święci milczą. Warmińska rzeźba ludowa ze zbiorów MWiM".

2022-01-03 19:38:37(ost. akt: 2022-01-03 20:45:23)

Autor zdjęcia: Archiwum muzeum

Zapraszamy serdecznie do Muzeum im. J.G Herdera w Morągu na wystawę "A święci milczą. Warmińska rzeźba ludowa ze zbiorów MWiM".
Wystawa prezentuje rzeźbę ludową, która dawniej znajdowała się w przydrożnych kapliczkach regionu Warmii.

Drewniane figury przedstawią postaci świętych, do najczęściej prezentowanych należała Matka Boża oraz święci: Jan Nepomucen, Antoni, Florian czy Walenty. Rozpoznajemy ich po atrybutach. Św. Florian trzyma wiaderko pełen wody, św. Rochowi towarzyszy pies, a św. Mikołaj jest przedstawiany w stroju biskupim. Czasami pod wpływem czasu i warunków atmosferycznych, niektóre fragmenty rzeźb uległy zniszczeniu i nie zawsze jesteśmy w stanie określić jaką postać świętego/świętej przedstawia figura.

Znamy tylko nielicznych twórców ludowych pochodzących z Warmii. Jednym z nich był Józef Weinert, który rzeźbił krzyże, figury i tabernakula. Prace wykonywał na zlecenie proboszczów i mieszkańców wsi.

Święty Antonii, który pomaga odszukać rzeczy zagubione, święty Nepomucen patron mostów — chroniący przed powodzią, czy święty Roch patron od epidemii ... to tylko nieliczni święci, których figurki można zobaczyć w Muzeum w Morągu.
Zapraszamy serdecznie.
źródło: muzeum

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5