Wataha wilków zaatakowała zwierzęta

2021-12-16 11:31:43(ost. akt: 2021-12-16 11:41:43)

Autor zdjęcia: Archiwum GM

W ostatnim czasie do naszej redakcji docierały sygnały o niebezpiecznych zdarzeniach z udziałem wilków. Zwierzęta widywane były w pobliżu zabudowań. Nie stanowiły zagrożenia dla ludzi lecz zwierząt w gospodarstwie.
Otrzymaliśmy informację, że na terenie jednej z posesji w gminie Morąg wataha wilków zaatakowała i zagryzła krowy. Okazało się, że to nie pierwsze takie ich polowanie. Po kilku dniach mieszkańcy poinformowali naszą redakcję, że tym razem drapieżniki ponownie zaatakowały. Tym razem ich ofiarami były owce w pobliskiej miejscowości. To nie koniec zdarzeń z udziałem tych zwierząt. W ostatni weekend wilki zagryzły psa na jednej z posesji. Stado wilków w ciągu dnia widziane było na terenie gminy Morąg, między innymi w okolicy Chojnika czy też Dobrocina. Nasi rozmówcy obawiają się nie tylko o swoje zwierzęta, ale i domowników. Niektórzy twierdzą, że jeśli tych wilków będzie coraz więcej to wszystko zagryzą i z czasem może być problem z odtworzeniem populacji niektórych zwierząt.

Sprawdziliśmy czy ktoś z poszkodowanych zgłosił sprawę na policję. Uzyskaliśmy odpowiedź, że oficjalnie nie.
Zapytaliśmy więc Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie czy zdarzenia tego typu często mają miejsce w naszym powiecie, jaka jest ich skala i czy ktoś z rolników złożył wniosek o odszkodowanie z tego tytułu. Czekamy na odpowiedź. Do tematu wrócimy.

Obrońcy wilków podkreślają, że są one niegroźne dla człowieka. Zabijanie zwierząt wynika z jego biologii, a psy są często traktowane jako konkurenci w walce o terytorium. Wilk nie jest zagrożeniem dla człowieka, wręcz przeciwnie, to człowiek jest dla niego zagrożeniem, a już na pewno traktowanie przez niego ekosystemów leśnych. Kłusownictwo (w tym nielegalny odstrzał), wypadki drogowe i utrata naturalnych siedlisk to problemy, które zagrażają wilkom każdego dnia. Ograniczanie naturalnych siedlisk wilka – np. poprzez budowanie nowych osiedli czy sieci dróg – mocno ogranicza naturalne zasoby ich pokarmu. Tymczasem zwierzę to w sposób instynktowny dąży do zdobywania pożywienia dla siebie i swojego potomstwa.
Zdarza się, że wilki nie mogąc uzyskać naturalnego dla nich pokarmu, polują na niewłaściwie zabezpieczone zwierzęta hodowlane. Takie zachowanie powoduje sytuacje konfliktowe między hodowcami a wilkami. Rosnąca presja ze strony człowieka sprawia, że zwierzętom tym coraz trudniej podejmować wędrówki w celu poszukiwania nowych miejsc do życia, a tym samym źródeł niezbędnych zasobów żywieniowych.

Od 1998 roku wilki są chronione w całej Polsce celem utrzymania równowagi ekologicznej w lasach. Dzięki temu zwierzęta coraz częściej zasiedlają miejsca, w których dotychczas nie były widywane. Wilki są w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie drapieżników grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.


O wilku
Około 4 tysięcy wilków – tyle liczy odradzająca się populacja tych zwierząt w Polsce. Tymczasem pierwotnie wilk był jednym z najbardziej powszechnych drapieżników i trzymał pieczę nad środowiskiem leśnym. Kurczenie się naturalnych siedlisk jego życia i wyniszczająca polityka człowieka sprawiły jednak, że wilk trafił na listę gatunków objętych ścisłą ochroną.
Wilk to gospodarz i opiekun lasu. 
Na co dzień dba o to, aby w leśnym ekosystemie panował ład i równowaga. Jako przodek udomowionego psa powinien być szczególnie bliski człowiekowi. Jest inteligentny, wytrzymały i niezwykle opiekuńczy w stosunku do swojej watahy, liczącej zwykle około 12 osobników, które koegzystują w hierarchii. Młode, starsze czy chorujące osobniki zawsze mogą liczyć na specjalną ochronę. Wilki doskonale komunikują się między sobą – poprzez wycie lub wydawanie innych odgłosów, a także pozawerbalnie (wydzielając zapachy, obserwując mimikę czy przybierając określoną postawę ciała). W naturalnych warunkach wilki pozostają samowystarczalne i w pełni niezależne od człowieka. Ograniczenie ich naturalnych terenów prowadzi jednak do konfliktów, za które winą trudno obarczać wilki.

Co zrobić, gdy spotka się wilka?
Choć wilki unikają kontaktu z człowiekiem, warto pamiętać, że są to zwierzęta dzikie. Z uwagi na ich obecność w naszych terenach należy zachować ostrożność oraz nadzór nad zwierzętami domowymi i gospodarskimi.
Jeśli spotkasz wilka i podchodzi on zbyt blisko lub przygląda się zbyt długo albo drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:
• Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna i większa.
• Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
• Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
• Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.


Wiesława Witos
w.witos@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5