XXV Festiwalu Piosenki Zuchowej, Harcerskiej i Ekologicznej „MIRA” 2021

2021-10-20 19:35:55 (ost. akt: 2021-10-20 19:48:29)

Autor zdjęcia: podharcmistrzyni Patrycja Kiryluk

W świat harcerskich melodii po raz 25 przenieśli członkowie Hufca ZHP Morąg podczas XXV Festiwalu Piosenki Zuchowej, Harcerskiej i Ekologicznej „MIRA” 2021.
W sobotę 16 października rano, o godzinie 10 w Morąskim Domu Kultury rozpoczęły się przesłuchania uczestników w części festiwalowej. Na scenie można było zobaczyć i usłyszeć solistów, duety zespoły i drużyny z Morąga, Łukty, Szymanowa i gości z Harcerskiej Akademii Muzycznej z Mrągowa. Każdy występ był oklaskiwany i wspierany przez najważniejszych kibiców młodych wokalistów- rodziców, rodzeństwo i dziadków. Festiwal pozwolił połączyć pokolenia i zbudować niezwykłą więź przyjaźni i braterstwa. Mieliśmy okazję posłuchać harcerskich szlagierów- piosenek znanych i lubianych. Utworów, które przywołują wspomnienia dymu z ogniska, biwaków i obozowych wieczorów pod rozgwieżdżonym niebem. — „Myślę, że takie wydarzenia pozwalają nam poczuć przyjaźń i wspólnotę”- powiedziała jedna z uczestniczek przeglądu.

„MIRA” pozwoliła dzieciom i młodzieży pokonać tremę, opanować stres przed wystąpieniami publicznymi i co najważniejsze - uwierzyć w siebie i swoje możliwości.Impreza zgromadziła na widowni ponad 200 osób.
Po części festiwalowych przesłuchań, w której wysłuchaliśmy ponad 40 piosenek odbyły się zajęcia warsztatowe. Dzieci i młodzież mogły wziąć udział w różnorakich zajęciach plastyczno-technicznych i ekologicznych, dotyczących robienia ekologicznych instrumentów i sprzętów, segregacji odpadów czy słuchu muzycznego i koordynacji ruchowej.
— „Zajęcia były bardzo ciekawe i fajne, miło spędziłam czas”- podsumowuje jedna z harcerek.

Ważnym elementem było zwiedzanie dziedzictwa naszej najbliższej okolicy - Muzeum im J.G. Herdera, oddziału Muzeum Warmii i Mazur, mieszczącego się w Pałacu Dohnów. Dzieci miały okazję spojrzeć szerzej na sztukę, malarstwo i instrumenty, przeżyć i poczuć na własnej skórze historię regionu.
— „To bardzo ważne, żeby uwrażliwiać dzieci na kulturę i sztukę już od najmłodszych lat” - zauważa jedna z instruktorek harcerskich.
Zwieńczeniem festiwalu był koncert laureatów festiwalu odbywający się w sobotnie popołudnie na scenie morąskiego MDK. Festiwal po raz kolejny stał się świętem piosenki i świętem harcerzy. Uczestnicy mogli zaprezentować swoje wokalne talenty, spędzić czas z rówieśnikami i przeżyć kolejną przygodę.

Organizator Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec ZHP Morąg
Patronat medialny Gazeta Morąska Tygodnik Gazety Olsztyńskiej

Wyniki
Grand Prix Festiwalu - gitara- trafiła do 4 Morąskiej Drużyny Harcerek „A.K.M.A.N” im. Olgi Drahonowskiej

Specjalne wyróżnienie — Karolina Buta, kl.IIC, SP 1 w Morągu

Wyróżnienie: zuchy z 6 Gromady Zuchowej „Sprytne Lisy” z Łukty, 10 Gromady Zuchowej Odkrywców Strażnicy Marzeń, zastęp Dęby z 8 Morąskiej Drużyny Harcerzy Starszych „FDDH”, 73 DH Ostoja, Harcerskiej Akademii Muzycznej z Mrągowa.

Nagrodą dla wszystkich uczestników były słodycze i co ważniejsze - wspólnie spędzony czas.
źródło: podharcmistrzyni Patrycja Kiryluk


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5