Po 35 latach doczekali się nowej drogi

2021-09-19 19:25:17 (ost. akt: 2021-09-19 19:28:58)

Autor zdjęcia: Wiesława Witos

Piękny starodrzew dębowy i teraz jeszcze nowa nawierzchnia drogi z dwoma zatokami zjazdowymi prowadzą do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szymanowie. Inwestycję zrealizowała Gmina Morąg.
Droga była już w złym stanie technicznym, liczne nierówności na drodze i poboczu oraz trudności przy wymijaniu się pojazdów. Wymagała kapitalnego remontu.Jak mówią pracownicy Ośrodka: - Czekała na niego około 35 lat i … się doczekała.
Właścicielem drogi jest Gmina Morąg i to ona sfinansowała całe przedsięwzięcie, które kosztowało około 135 tysięcy złotych. Środki na ten cel pochodziły z Rzaądowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Droga wymagała remontu - potwierdza burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski.
- Była w złym stanie technicznym. Dojeżdżają nią do Ośrodka niepełnosprawne dzieci.Jest tam duże natężenie ruchu. Rodzice tych dzieci i dyrekcja sygnalizowali, że wymaga ona remontu. Ze względu na to postanowiliśmy ją wyremontować.

Przebudowa drogi dojazdowej do SOSW w Szymanowie rozpoczynająca się skrzyżowaniem z drogą powiatową polegała na wykonaniu odnowy nawierzchni bitumicznej wraz z wymianą krawężnika najazdowego, podwyższeniem istniejącego chodnika, wykonaniu mijanek i korekty łuku na wjeździe z drogi powiatowej. Na fragmentach nieutwardzonych nawierzchnią bitumiczną przewidziano wykonanie wzmocnienia podbudowy. Prace budowlane zostały wykonane w sierpniu tego roku, akurat przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dyrekcja i pracownicy szymanowskiej placówki oraz rodzice dzieci są z tego powodu bardzo zadowoleni.

- Po około 35 latach remont drogi był już naprawdę konieczny - mówi Jarosław Witek, dyrektor SOSW w Szymanowie. - Cieszymy się z decyzji pana burmistrza i całej rady o wykonaniu modernizacji drogi prowadzącej do naszej palcówki. Prace wykonane zostały bardzo starannie i teraz sam wjazd zachęca do odwiedzenia Ośrodka. Przez te ponad trzydzieści lat placówka bardzo się rozrosła, przybyło mnóstwo samochodów, ponadto doszedł jeszcze ruch turystyczny osób odwiedzających park zwierząt i arboretum. Modernizacja drogi na pewno poprawi bezpieczeństwo oraz wygodę z korzystania z niej. Gwarantuje to nowa nawierzchnia i dwie zatoki zjazdowe. Droga jest obsadzona starodrzewem dębowym, co dodaje jej jeszcze uroku. Jest teraz naprawdę piękna, oby jak najdłużej. Dziękujemy - kończy dyrektor Witek.

Okres gwarancji i rękojmi inwestycji 60 miesięcy od dnia odbioru końcowego.

Parametry nowej drogi
• długość odcinka 291m,
• nawierzchnia bitumiczna 1118,03 m2,
• szerokość podstawowa 3m,
• nawierzchnia z kostki betonowej 184 m2,
• nowe krawężniki,
• dwie zatoki zjazdowe.
Wiesława Witos
w.witos@gazetaolsztynska.pl


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5