Biogazownia w Półwsi? Mieszkańcy jej nie chcą

2021-08-03 17:04:23(ost. akt: 2021-08-03 17:18:37)

Autor zdjęcia: Wiesława Witos

Wróciła sprawa budowy biogazowni w Półwsi. Powstanie przy oczyszczalni ścieków. Będzie to już druga tego typu inwestycja na terenie gminy Zalewo. Nie wszystkim mieszkańcom to się podoba.
Sprawa budowy biogazowni na terenie gminy Zalewo była poruszana już kilka lat temu. Pisaliśmy o tym w 2013 roku. Wówczas planowano wybudowanie inwestycji nie tylko w Półwsi, ale też w Kupinie. Mieszkańcy nie zgadzali się, aby w ich wsi powstała tego typu inwestycja. Protestowali, ale bez skutku. Inwestor, Polska Grupa Biogazowa z Warszawy, po jakimś czasie wybudował biogazownię w Kupinie, a teraz ma zamiar wybudować elektrociepłownię na biogaz o mocy elektrycznej do 1 MW w Półwsi.

Mieszkańcy tej wsi mają już oczyszczalnie ścieków i jeszcze będą mieli biogazownię. Nie wszystkim to się podoba. Najbardziej niezadowoleni są ci, którzy mieszkają niedaleko terenu, gdzie ma powstać inwestycja. Doszło nawet do tego, że niektórzy spekulują, że rolnik, który mieszka nieopodal działki, na której ma powstać elektrociepłownia na biogaz, musiał otrzymać "niezłą sumkę" za to, że nie protestował. On sam twierdzi, że nie wiedział, że sprawa budowy biogazowni wróciła.

— Nie wiedziałem, że będą budować biogazownię tuż koło mojego gospodarstwa — mówi zdziwiony rolnik. — Nic nie otrzymałem z gminy, żadnej informacji na ten temat. Moje gospodarstwo jest położone w sąsiedztwie, więc uważam, że powinni mnie zawiadomić. Mam już tu oczyszczalnię ścieków i często nie można nawet otworzyć okien, albo posiedzieć przed domem, a jeszcze teraz biogazownia, to już zdecydowanie za dużo. Na pytanie czy prawdą jest, że wiedział a milczał, bo otrzymał zadośćuczynienie pieniężne, tak odpowiedział:

— Proszę napisać, że ja żadnych od nikogo pieniędzy nie otrzymałem, ja po prostu nie wiedziałem. Jestem zbulwersowany taką sytuacją, bo mamy sołtyskę i nawet radną we wsi i one tez na pewno wiedziały, ale nie powiedziały, bo im to na rękę. Powinno odbyć się zebranie w tej sprawie na wsi, a nikt tego nie zrobił. Jak wybudują tu biogazownię, to nie będę miał tu spokojnego życia — dodaje.

Mieszkańcy Półwsi obawiają się nie tylko smrodu, ale i tabunu samochodów, które będą zwoziły surowce. Tym bardziej, że przez wioskę i tak już jest wzmożony ruch, bo jest to droga wojewódzka prowadząca między innymi do Malborka.

Zapytaliśmy o tę sprawę burmistrza Zalewa Marka Żylińskiego. Otrzymaliśmy obszerne wyjaśnienie, z którego wynika, że w Półwsi ma powstać biogazownia i że zachowane zostały wszelkie procedury związane z budową tej inwestycji.

W odpowiedzi czytamy m.in.: “ Wydanie decyzji było poprzedzone ponad 2,5 letnim postępowaniem administracyjnym z udziałem stron postępowania oraz w opiniowaniu i uzgodnieniach z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, Starostwem powiatowym, PGW Wody Polskie, jak również ze społecznością lokalną. (…) Obwieszczenie o rozpoczęciu procedury z udziałem społeczeństwa, a więc informacji o możliwości składania uwag i wniosków było publikowane dwukrotnie, łącznie przez 60 dni na tablicach ogłoszeń w sołectwie Półwieś, Urzędzie Miejskim w Zalewie oraz na BIP Gminy Zalewo od dnia 24 stycznia 2018 do dnia 22 lutego 2018 i od dnia 21 czerwca 2018 do dnia 20 lipca 2018r. Nie wpłynęły żadne uwagi. Burmistrz Zalewa widzi same korzyści z budowy elektrociepłowni dla gminy Zalewo są to: rozwój gospodarczy gminy i regionu, stworzenie nowych miejsc pracy dla pracowników obsługi biogazowni, zawarcia umowy z miejscowymi rolnikami na dostawy zielonki i bioodpadów z produkcji rolno-spożywczej, stworzenia systemu odbioru zbędnych odpadów zielonych i bioodpadów, a tym samym ochrony środowiska naturalnego, wykorzystanie nieprzydatnych rolniczo gruntów w bezpośrednim sąsiedztwie zrekultywowanych kwater odpadów niebezpiecznych oraz oczyszczalni ścieków komunalnych (poletka osadów pościekowych), produkcji czystej i tańszej energii elektrycznej, wpływy do budżetu Gminy ze sprzedaży gruntów i z podatków. (…).

Przedsięwzięcie obejmie teren o łącznej powierzchni 3,25 ha. Obecnie teren inwestycji jest niezagospodarowany, wolny od zabudowań, przygotowany pod inwestycję. Roślinność oraz wierzchnia warstwa gruntu zostały usunięte z terenu inwestycji i wykorzystane do rekultywacji składowiska odpadów. Z przeprowadzonej w dniach 25.04.2018r., 17.05.2018 r. oraz 18.05.2017r. inwentaryzacji przyrodniczej wynika, że działki nie stanowią terenu cennego przyrodniczo. Podczas prowadzonych obserwacji przyrodniczych odnotowano 26 gatunków ptaków tj. bażant, skowronek, wróbel, trznadel, potrzeszcz, pliszka siwa, bocian biały, potrzeszcz, żuraw, trznadel, kukułka, kruk, grzywacz, krzyżówka, modraszka, bogatka, kos, kwiczoł, słowik szary, sierpówka, szpak, dymówka, pierwiosnek, myszołów, wilga, z czego kruk, grzywacz, krzyżówka oraz bażant nie są objęte ochroną gatunkową ścisłą. Spośród ww. gatunków jedynie wróbel i pliszka siwa zostały odnotowane w granicach obszaru inwestycji. Pozostałe gatunki zostały stwierdzone w sąsiedztwie omawianego terenu. Z ssaków zaobserwowano jedynie kreta, sarnę i borsuka. Przeprowadzona ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze nie wykazała znaczącego negatywnego wpływu na stwierdzone gatunki zwierząt. W sąsiedztwie planowanej inwestycji zlokalizowana jest od strony północnej oczyszczalnia ścieków oraz dalej, zamknięte składowisko odpadów, od południa - tereny leśne, a od strony wschodniej i zachodniej – tereny uprawiane rolniczo oraz tereny zielone. Najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się w kierunku południowym względem terenu inwestycji, w odległości ok. 400 m.
W dniu 20 listopada 2018r. do Urzędu Miasta wpłynął wniosek PGB Inwestycje Sp. z o.o o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla przedsięwzięcia pn. „Budowa elektrociepłowni na biogaz o mocy elektrycznej do 1 MW w miejscowości Półwieś, gminie Zalewo”.

W dniu 8 stycznia 2019 r. została wydana przez Burmistrza Zalewa Decyzja o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie elektrociepłowni na biogaz o mocy elektrycznej do 1 MW na działkach nr: 3/26, 3/123 i 3/124 obręb Półwieś, gm. Zalewo.
Decyzja powyższa uprawomocniła się w dniu 20 lutego 2019r.
W dniu 28 listopada 2019r. została wydana przez Starostę Powiatu Iławskiego Decyzja NR 748/2019 zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę dla PGB Inwestycje Sp. z o.o. z Warszawy".


Wiesława Witos
w.witos@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5