Z przytupem wrócili do szkoleń rotacyjnych

2021-07-06 12:11:57 (ost. akt: 2021-07-06 12:19:30)

Autor zdjęcia: Archiwum 42.blp

W miniony weekend, żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową w 42 Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu szkolili się na terenie stałych rejonów odpowiedzialności(SRO).
Terytorialsi z Morąga z przytupem wrócili do szkoleń rotacyjnych. W ubiegły weekend 1 i 2klp realizowała szkolenie rotacyjne na terenie Nadleśnictwa Dobrocin oraz na przykoszarowym placu ćwiczeń. Pododdziały prowadziły działania w małych zespołach w urozmaiconym terenie lesisto – jeziornym. Najważniejszym punktem szkolenia były działania z zakresu niebieskiej taktyki z wykorzystaniem łodzi rozpoznawczych.

„Doskonalimy się  nieustannie w prowadzeniu przenikania, gdzie  pododdziały wchodzą małymi grupami (sekcjami) w ugrupowanie przeciwnika. Ćwiczymy opanowanie obiektów w celu zdobycia kluczowego terenu oraz prowadzenie zakłócenia działań na obszarze czasowo zajętym przez przeciwnika.” – ppłk Maciej RYPIŃSKI
Podczas działania doskonalono między innymi:
-odpowiedni dobór wyposażenia i sprzętu przez żołnierzy,
-elementy maskowania;
-prowadzenie rozpoznania obiektów terenowych, konstrukcji nośnych mostów,
-skryte poruszanie się i przenikanie w terenie lesisto – jeziornym,
-patrolowanie oraz przeszukiwanie wyznaczonych sektorów.

Zajęcia rozpoczęły się od wprowadzenia w sytuację taktyczną oraz stawiania zadań przez dowódców kompanii, plutonów i sekcji, na przygotowanym stole plastycznym przez Dowódcę 2 kompanii por. Klaudiusza Styczyńskiego i jego żołnierzy.

W warunkach nocnych doskonalono umiejętności z zakładania bazy przejściowej z miejscem do odpoczynku, ochrona-obrona oraz obserwacja wyznaczonych sektorów i obiektów w warunkach ograniczonej widoczności.

„Bagniste podłoże, duża wilgotność oraz przelotny deszcz utrudniał przemieszczanie oraz pokonywanie terenu. Jednak zaangażowanie i determinację żołnierzy w celu wykonania zadania była bardzo duża-co widać po zadowolonych twarzach żołnierzy” komentuje por. Piotr Wierciński dowódca 1 kompanii.
kpr. Angelika Żmijewska, 42blp

Gazeta Morąska
morag@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5