1000 ochotników wstępuje w szeregi terytorialsów

2021-06-25 17:36:27 (ost. akt: 2021-06-25 17:38:47)

Autor zdjęcia: Archiwum WOT

Blisko tysiąc ochotników, dziś i jutro na terenie 8 województw, stanie u bram koszar wojskowych. Większość z nich to młodzi ludzie, którzy korzystając z przerwy w nauce rozpoczną szkolenie podstawowe, szesnastodniowe.
Dziś, w piątek 25 czerwca, u bram koszar stanęli nowi ochotnicy. Wakacyjne szkolenie wojskowe, skierowane jest do wszystkich, a szczególnie do uczniów i studentów którzy w tym czasie rozpoczynają wakacje. Nowo powołani żołnierze – ochotnicy rozpoczną terytorialną służbę wojskową w 8 Brygadach OT.   Zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej wśród uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów stale wzrasta. Trend ten jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie ferii zimowych oraz wakacji, stad też WOT realizują projekty „FERIE z WOT” oraz „WAKACJE z WOT”. Projekty te skierowane są do uczniów, studentów i nauczycieli, którzy wykorzystując przerwę w nauce mogą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i rozpocząć służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Czas wakacji jest popularny także wśród rodziców dzieci, które pojechały na letnie obozy i rodzice mają czas na wakacje na poligonie.

Dzień powołania jest pierwszym dniem służby ochotników, którzy swoje kroki kierują do Wojsk Obrony Terytorialnej. W pierwszy dzień szkolenia ochotnicy wypełniają niezbędne dokumenty, przechodzą bieżące badanie lekarskie, oraz weryfikują swoją sprawność fizyczną. Co najważniejsze – od pierwszego dnia, założą mundur żołnierza Wojska Polskiego. Terytorialsi przez kolejne dni będą szkolić się z praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, taktyki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Również od pierwszego dnia ochotnicy będą wyposażani w karabinek MSBS GROT, z którym nie rozstaną się do ostatniego dnia szkolenia.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerwy w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii czy wakacji, kończy się złożeniem przysięgi wojskowej. To początek drogi, gdyż cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, w dni wolne od pracy. 

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają „Terytorialsami”. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

W Wojskach Obrony Terytorialnej służy obecnie blisko 25 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Terytorialsi działają w obszarze swojego Stałego Rejonu Odpowiedzialności na terenie całego kraju. Głównym zadaniem WOT jest ochrona i obrona ludności w sytuacjach kryzysowych i w stanie zagrożenia.
płk Marek Pietrzak
, rzecznik prasowy WOT

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5