Miejscowość swoim pobytem rozsławił Zbigniew Nienacki

2021-05-04 10:54:59 (ost. akt: 2021-05-04 11:04:03)

Autor zdjęcia: M-GBP w Zalewie

Jedna z filii Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Zalewie zlokalizowana jest w Jerzwałdzie, wsi położonej w gminie Zalewo nad Jeziorem Płaskim.
Miejscowość swoim pobytem rozsławił Zbigniew Nienacki – pisarz i publicysta, autor kultowej serii książek o Panu Samochodziku i bulwersujących powieści dla dorosłych. Pisarz zamieszkał w Jerzwałdzie w 1967 r. i odtąd Mazury i region Jezioraka stały się częstym tłem jego kolejnych książek. W Jerzwałdzie artysta mieszkał przez 27 lat, aż do śmierci w 1994 r.

Biblioteka w Jerzwałdzie zajmuje pomieszczenie na parterze budynku, w którym swoją siedzibę ma dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Biblioteka niedawno przeszła remont i mimo niedużej powierzchni udało się wygospodarować miejsce na kącik dla czytelników z wygodnym fotelem, stolikiem i wystawą poświęconą Zbigniewowi Nienackiemu. Na wystawie znajdują się artykuły z gazet, zawierające wywiad z pisarzem, wspomnienia mieszkańców oraz artykuł o skandalu obyczajowym, jaki wywołała powieść „Raz w roku w Skiroławkach”. Akcja powieści rozgrywa się w fikcyjnej wsi Skiroławki na Mazurach, której pierwowzorem jest Jerzwałd. W bibliotece wyeksponowane zostały również książki z serii „Pan Samochodzik”, powieści dla dorosłych oraz biografia pisarza. Biblioteka w Jerzwałdzie czynna jest w środy w godz. od 9 do 15 oraz w soboty od 9 do 14. Serdecznie zapraszamy.
Edyta Subotowicz
MGBP w Zalewie

Gazeta Morąska
morag@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5