Trwa kampania przeciwko przemocy wobec kobiet

2017-12-08 12:00:00(ost. akt: 2017-12-12 11:48:44)
Ofiarami są dziewczyny, żony, siostry, matki. Niemal codziennie docierają do nas informacje o pobiciach, dręczeniu fizycznym lub psychicznym. Trwa kampania "Biała Wstążka", która ma przypominać, że to naruszenie praw człowieka.
To kampania przeciwko przemocy. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa, że przemoc ze względu na płeć stanowi jednocześnie naruszenie praw człowieka.

Na Warmii i Mazurach kampanię antyprzemocową pod nazwą „Biała Wstążka” zainaugurowała w tym roku wojewódzka konferencja w Mrągowie „Stop przemocy wobec kobiet - jak pomóc skutecznie?”. Wzięli w niej udział prawnicy, pedagodzy, psychologowie, policjanci i szefowie ośrodków pomocy społecznej, którzy mówili o wsparciu dla ofiar przemocy i o programach korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc.

Do kampanii włączyli się tez ostródzcy policjanci. W Komendzie Powiatowej Policji dyżurowała grupa, w skład której wchodzili funkcjonariusz zajmujący się profilaktyką społeczną, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Jednym z przejawów przemocy wobec kobiet jest sytuacja, gdy stają się ofiarami przemocy w rodzinie. Jedną z form pomocy jest procedura „Niebieskie Karty”, którą wszcząć może Policja, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia.

Dlaczego kampania trwa 16 dni? 25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. To także dzień rozpoczynający kampanię „16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet”. Kampania realizowana jest od 1991 roku, a jej inicjatorem było Centrum na rzecz Globalnego Przywództwa Kobiet. Rozpoczyna się od Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet, czyli 25 listopada, a kończy w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia. Daty te nie są przypadkowe, mają bowiem na celu postawienie znaku równości między prawami kobiet a prawami człowieka.Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5