KĄCIK CZYTELNICZY

2024-12-23 12:20:41(ost. akt: 2024-12-23 12:23:28)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Tym razem proponujemy książkę Charlesa Dickensa „Opowieść wigilijna”, propozycja Heleny Rurys.
Czas Wigilii i Bożego Narodzenia to czas kolęd, odwiedzin najbliższych, spożywania wcześniej przygotowanych potraw, ubierania choinki i obdarowywania prezentami. To również czas opowieści, które nawiązują do tego szczególnego święta.
Z wielką przyjemnością oglądałam z moimi dziećmi „Opowieść wigilijną” Charles`a Dickens`a z 2009 roku.
Zupełnie innym przeżyciem, bo bardzo lubię stare produkcje i wydawnictwa był dla mnie film „Scrooge” z 1935 roku w reżyserii Henry`ego Edward`a i „Opowieść wigilijna”, którą udostępniło wydawnictwo E. Wende i S-ka w 1925 roku w serii wydawniczej „95 groszy”.

Krótkie streszczenie
„Opowieść wigilijna” rozgrywa się w Londynie w 1843 roku i opowiada o chciwym handlarzu pieniędzmi, który w porównaniu z innymi, nie cieszy się na nadchodzące święta. Scrooge jest „samotny jak ostryga” i nie okazuje współczucia biednym, nawet w okresie świątecznym.
W nocy pojawia się duch Jakub`a Marley`a, jego zmarłego partnera biznesowego i konfrontuje Scroog`a z jego charakterem. Trzy inne duchy odwiedzają go i przepowiadają, że jeśli natychmiast się nie zmieni, umrze.

Dzieło Charles`a Dickens`a ukazuje Londyn w czasach rewolucji przemysłowej pogłębiającej przepaść między bogatymi i biednymi; miliony rodzin żyją w przeludnionych i niehigienicznych slumsach, a wyższa klasa społeczna wyzyskuje dorosłych i dzieci.
Sam autor doświadczył biedy, kiedy jego ojciec za długi trafił do więzienia. Ta sytuacja była wówczas często spotykana; do więzienia trafiano nawet za błahe przewinienie. 12-letni Charles Dickens musiał opuścić szkołę i pracować w fabryce, produkującej pastę do butów.

„Opowieść wigilijna” ukazała się 19 grudnia 1873 roku i miała poprawić budżet domowy Dickens`a, jego żony i czwórki dzieci.
Motywacją autora do pokazania trudnej sytuacji najniższej klasy społecznej była również trauma z dzieciństwa; nagła utrata średniego statutu społecznego i życie w nędzy.
Charles`a Dickens`a interesowało także zjawisko osamotnienia, które jego zdaniem było wynikiem industrializacji i zachodzących zmian.
Jego powieść, zaliczana do klasyki literatury miała uzmysławiać czytelnikowi, że ludzie są istotami społecznymi, a Boże Narodzenie okazją do wspólnego świętowania i wykazania altruizmu.
12.2024 Helena Rurys


Zapraszamy innych naszych czytelników do przesyłania nam swoich propozycji czytelniczych na chłodne, zimowe dni na adres: w.witos@gazetaolsztynska.pl
Wiwa


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5