Mają nowoczesne przedszkole na miarę XXI wieku

2024-10-14 18:56:24(ost. akt: 2024-10-15 12:29:26)

Autor zdjęcia: Wiesława Witos

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szymanowie w ubiegły czwartek uroczyście przecięto wstęgę do nowo otwartego pawilonu przedszkolnego. Jest to bardzo nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku. Koszt inwestycji to ponad 3,3 mln złotych.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 3 334 000 złotych, z czego 50 procent dofinansował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i drugie tyle organ prowadzący, czyli powiat ostródzki. Rozbudowa pawilonu przedszkolnego rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Prace trwały do sierpnia tego roku, a urządzanie sal praktycznie do pierwszego dzwonka.

Nowy pawilon ma powierzchnię około 400 m2, w którym mieści się 6 przestronnych, jasnych i pięknie urządzonych sal przedszkolnych, duża sala do zabaw międzygrupowych oraz toalety. Pawilon posiada także przestronny taras zacieniany markizami, w pełni sterowane ogrzewanie podłogowe, rekuperację z pompami ciepła oraz klimatyzację. Nawet rolety w oknach sterowane są elektrycznie. Takiego nowoczesnego obiektu niejedna placówka może pozazdrościć. Jest to już drugie nowe skrzydło przedszkolne w Ośrodku.

– Pamiętam, że w roku 2020 jak oddawaliśmy pierwszą część, pierwsze skrzydło, to na końcu korytarza umieściliśmy znak zapytania - mówił podczas uroczystości otwarcia nowego pawilonu Jarosław Witek, dyrektor szymanowskiej placówki. – Miał sugerować, że jeszcze chcemy więcej, bo potrzeby są duże. To było nasze marzenie. Dzięki wsparciu i zrozumieniu ten nowy pawilon można było otworzyć. Przedszkole jest bardzo nowoczesne na miarę XXI wieku. Jest przystosowane do potrzeb najmłodszych, niepełnosprawnych dzieci. Dzieci dostały szanse na rozwój, na szczęśliwe dzieciństwo i zwyczajne życie. Dziękujemy wam bardzo za to zrozumienie i za wsparcie. Za wasze wspaniałe serce, wrażliwe na potrzeby słabszych.

Ośrodek w Szymanowie to dzisiaj duża instytucja: 260 dzieci z 18 gmin i z 5 powiatów, to 186 pracowników.

– Potrzeb i problemów jest dużo, ale radzimy sobie, nie narzekamy - dodaje dyrektor Witek. – Z przyjaciółmi rozwiązuje się je znacznie łatwiej.
Za codzienna pracę na rzecz niepełnosprawnych osób i pomoc podziękował także starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski, obecny na uroczystości. Życzył również pięknego czasu i pięknego rozwoju dla Ośrodka. Prosił także o dalszą pomoc dla tych osób i zapewniał, że samorząd zawsze będzie w tych działaniach wspierał.

– Ten pomysł rozbudowy przedszkola powstał jeszcze za czasów, gdy marszałkiem był pan Gustaw Marek Brzezin — powiedział Andrzej Wiczkowski. — My zabiegaliśmy o to, żeby zapewnić środki z PEFRON już rok wcześniej. I tak się stało. Pozostałe środki pochodzą z naszego budżetu. Nikt z naszej rady nie miał wątpliwości, że będą one w ten sposób najlepiej wydane i nie było żadnego problemu. Za to dziękuję wszystkim radnym. Naszym zadaniem głównym, oprócz budowania dróg czy cokolwiek innego, jest zapewnienie rozwoju dzieci. Dbajmy o tych najmłodszych, szczególnie o tych, którzy tej pomocy szczególnie potrzebują.
Ten ważny dzień uświetnił występ samych przedszkolaków, przedstawicieli pracowników wraz z dyrektorem Ośrodka oraz morążanki Sonii Marchalewskiej.
Wiesława Witos
w.witos@gazetaolsztynska.pl


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B