Śmiertelne potrącenie pieszego. Nie miał elementów odblaskowych

2024-03-28 11:03:25(ost. akt: 2024-03-28 11:06:21)

Autor zdjęcia: arch. Policja

Policjanci pracowali na miejscu tragicznego w skutkach zdarzenia, do którego doszło w okolicach miejscowości Silin w gminie Morąg. 40-letni pieszy wskutek potrącenia zmarł. Nie posiadał elementów odblaskowych.
Do zdarzenia doszło w środę (27.03.2024 r.) około godziny 19:00 na drodze wojewódzkiej nr 527 w okolicach miejscowości Silin. 67-letni kierowca osobowej toyoty jechał w kierunku Morąga. Kierujący nie zauważył pieszego, który nie miał na sobie elementów odblaskowych, doszło do potrącenia. Niestety, pomimo podjętej reanimacji 40-letni pieszy zmarł. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierującego, był bez zarzutu. Teraz policjanci ustalają wszelkie okoliczności tego wypadku.


Policjanci przypominają, dlaczego ważne są odblaski.

• Są elementem poprawiającym bezpieczeństwo! Pozwalają dostrzec pieszego z odległości nawet 150 metrów. Dla porównania — pieszego bez odblasków, kierowca jest w stanie zauważyć dopiero z odległości ok. 20-40 metrów. Taki dystans jest za mały na reakcję kierowcy. Jeśli kierowca porusza się z prędkością 90 km/h to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu około 1 sekundy i nie ma szans na dostrzeżenie pieszego na swojej drodze.

• Odblaski po zmroku oraz poza obszarem zabudowanym są obowiązkowe, a mówi o tym art. 11 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
„Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu (…)”

• Obowiązek nie dotyczy osób, które poruszają się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, ponieważ tam pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

• Chociaż przepisy nakładają na pieszych obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym, to dla własnego bezpieczeństwa należy rozważyć ich posiadanie, również spacerując ulicami miasta czy też wsi.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5