Pacjenci będą krócej czekali na badania

2024-03-04 21:22:53(ost. akt: 2024-03-04 21:31:44)

Autor zdjęcia: Wiesława Witos

W morąskim szpitalu znowu pojawił się nowy sprzęt. Tym razem trafił on do Pracowni Endoskopii Gastroenterologicznej i Pracowni USG. Całkowity koszt zakupionej aparatury medycznej wynosi 350 tysięcy złotych. Będzie teraz można szybciej dostać się na badanie.
Pracownia Endoskopowa i USG została wyposażona w aparaturę medyczną, niezbędną do diagnozowania pacjentów leczonych w Szpitalu Miejskim w Morągu. Na zakup nowoczesnego sprzętu szpital pozyskał środki finansowe z programu „Poprawa jakości świadczeń medycznych…”.
– Zakupiony sprzęt pozwoli na zmniejszenie kolejki oczekujących na badanie - mówi Ewa Michałowska, prezes Szpitala Miejskiego w Morągu. – Poprawi też jakość badań ze względu na zastosowanie nowoczesnych technologii. Dzięki przeprowadzeniu tych badań wielu pacjentów uniknie poważnych komplikacji zdrowotnych.
Gastroskopia należy do cennych badań diagnostycznych górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Wykonuje się ją za pomocą gastroskopu (odmiany endoskopu), czyli giętkiego przyrządu wyposażonego w kamerę oraz źródło światła. Pozwala ono nie tylko wykryć zmiany chorobowe w obrębie przełyku, żołądka czy dwunastnicy i precyzyjnie pobrać materiał do badania histopatologicznego, ale także przeprowadzić podczas trwania badania różne zabiegi naprawcze. Ze względu na cel przeprowadzenia gastroskopii, można ją podzielić na diagnostyczną oraz zabiegową. Badanie diagnostyczne ułatwia rozpoznanie wielu chorób układu pokarmowego, np. raka przełyku i żołądka, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, żylaki przełyku, zapalenie błony śluzowej przełyku i żołądka oraz nowotwory żołądka Gastroskopia zabiegowa pozwala natomiast wykonać wiele zabiegów terapeutycznych, takich, jak np. usuwanie polipów i ciał obcych, zatamowanie krwawień.
– Chciałabym podkreślić, że sam aparat nie wykona badań najważniejszy potrzebny jest personel medyczny z odpowiednimi kwalifikacjami, z którymi szpital współpracuje – dodaje prezes Ewa Michałowska. – Należą do nich gastroenterolog oraz chirurdzy z odpowiednimi uprawnieniami i personel średni medyczny z odpowiednimi kursami.Rocznie wykonujemy ponad 1200 badań.
Pracownia Endoskopii Gastroenterologicznej świadczy usługi z zakresu endoskopii gastroenterologicznej dla potrzeb pacjentów szpitala oraz pacjentów ambulatoryjnych (na podstawie umów z placówkami opieki zdrowotnej, istnieje także możliwość odpłatnego wykonania usług na życzenie pacjenta – procedury zabiegowe wymagają hospitalizacji).

PRACOWNIA USG
Badania USG – to nieinwazyjna metoda zastosowania ultradźwięków do obrazowania i badania tkanek.
Zakupiony aparat to urządzenie pozwalające na badanie i diagnozowanie nieprawidłowości w wielu różnych obszarach naszego organizmu. Głowice ultrasonograficzne mają różne kształty i rozmiary, dzięki czemu umożliwiają badanie różnych elementów ludzkiego ciała. Najczęściej wykonywanymi procedurami z użyciem aparatu ultrasonograficznego będą:
• USG jamy brzusznej
• USG położnicze

• USG serca – tzw. Echo serca

• USG tarczycy
• USG dopplerowskie

• USG prostaty
• USG jąder

• USG układu moczowego
Rocznie wykonuje się ponad 1600 badań.
Wiesława Witos


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5