Księga AK trafiła do 4.W-MBOT

2024-02-26 21:38:52(ost. akt: 2024-02-26 21:40:30)

Autor zdjęcia: Archiwum 4WMBOT

„Tylko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burze” - to jeden z cytatów księgi Armii Krajowej „Przesłanie dla pokoleń”, która trafiła do 4.W-MBOT.
Żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przekazali dla 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec” księgę Armii Krajowej „Przesłanie dla pokoleń”. Pozostanie ona w murach jednostki przez najbliższe pół roku.

To unikatowy zbiór, swoisty testament żołnierzy AK, który odwołuje się do spraw i wartości nieprzemijających. „Przesłanie dla pokoleń” jest przekazywane do wszystkich brygad OT na terenie całego kraju. Terytorialsi mogą prezentować je podczas spotkań z młodzieżą i lokalną społecznością, aby przesłanie żołnierzy AK żyło w sercach i umysłach kolejnych pokoleń.

- Nasi wielcy poprzednicy wskazali nam obywatelski testament, pokazali, na czym polega miłość i wierność Ojczyźnie. Księga zawiera opowieści o polskiej tradycji, o wartościach, o pięknej, ale trudnej historii naszego kraju, którą musimy przekazać kolejnym pokoleniom - powiedział podczas uroczystości dowódca brygady, pułkownik Jarosław Kowalski.

Bohaterowie zachęcają nas do wzięcia odpowiedzialności za przyszłość Ojczyzny. Księga stanowi znakomity portret zbiorowy odchodzącego już pokolenia żołnierzy AK. Zapisane są w niej poruszające wspomnienia bohaterów, będące jednocześnie ich testamentem.

- Nigdy nie zapomnijcie o takich wartościach jak miłość do Ojczyzny, szacunek do starszych osób, solidarność i wolność. Nigdy więcej wojny- tak brzmi przesłanie do kolejnych pokoleń urodzonego w 1923 roku porucznika Zbigniewa Kaczmarka ps. „Dan”, żołnierza 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, podkomendnego słynnego „Szczerbca”.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej od początku funkcjonowania współpracuje ze środowiskami kombatanckimi i dokumentuje dzieje żołnierzy Armii Krajowej. Na terenie Warmii i Mazur terytorialsi opiekują się blisko 50 bohaterami walki o niepodległość, zapewniając im wsparcie zarówno w codziennych sprawach, jaki w szczególnych sytuacjach życiowych.

Zachęcamy do lektury księgi „Przesłanie dla pokoleń”.
źródło: kpr.Sabina Mazurek,4.WMBOT

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5