Nowy sprzęt w szpitalu

2024-02-19 17:41:20(ost. akt: 2024-02-19 17:43:14)

Autor zdjęcia: Wiesława Witos

Nowe analizatory, automaty przeznaczone do oznaczeń parametrów krwi zostały zakupione do szpitalnego laboratorium w Morągu. Teraz nowy sprzęt umożliwia sprawne i szybkie przeprowadzenie badań z dużą dokładnością i precyzją.
Nowoczesne aparaty medyczne trafiły do Miejskiego Szpitala w Morągu w ramach programu ,,Poprawa jakości świadczeń medycznych poprzez doposażenie Szpitala Miejskiego w Morągu w nowoczesny sprzęt oraz aparaturę medyczną i diagnostyczną”.
Łączna wartość zakupionego sprzętu do laboratorium to kwota 235 tysięcy złotych.
- Dzięki takim urządzeniom szpitalne laboratorium może pracować na najwyższym poziomie - informuje Ewa Michałowska, prezes Miejskiego Szpitala w Morągu. - Nie bez znaczenia jest również regularna kontrola jakości, jakiej poddawane jest funkcjonowanie laboratorium, w tym kontrole wewnętrzne i ogólnopolskie.
W poprzednim roku szpital za ten sprzęt otrzymał bardzo dobre oceny. Zostały one potwierdzone odpowiednim  świadectwem.
– Daje nam to gwarancję i pewność co do jakości wyników badań, które wydajemy pacjentom oraz lekarzom pozwalając im na postawieniu właściwej diagnozy w procesie leczenia - dodaje prezes Michałowska. - Mamy świadomość, że od nich często zależy ich zdrowie, a nawet życie. Chcę jednak zaznaczyć, że nie jest to wyłącznie zasługa dobrego sprzętu, na którym pracujemy. Owszem, ma on spore znaczenie, ale równie ważna jest ciężka praca całego zespołu, za co wszystkim pracownikom laboratorium serdecznie dziękuję. 

Coś o laboratorium
Szpitalne laboratorium mieści się na terenie Szpitala Miejskiego w Morągu przy ulicy Dąbrowskiego 16. Świadczy usługi na rzecz szpitala: oddziałów i poradni, na rzecz pacjentów ambulatoryjnych, a także dla klientów, którzy podpisali umowę z Laboratorium na świadczenie usług z zakresu diagnostyki laboratoryjnej oraz wszelkich tych klientów, którzy korzystają z usług laboratorium wykonując badania odpłatnie.
Rocznie laboratorium wykonuje około 80 tysięcy badań. Sa to badania z zakresu: hematologii, chemii klinicznej, immunochemii, analityki klinicznej, koagulologii i serologii. Placówka pracuje w systemie całodobowym w ramach usług pełnionych dla szpitala.
Dla klientów indywidualnych laboratorium świadczy usługi diagnostyczne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 10.30 i całodobowo w sytuacja pilnych, zagrażających życiu i zdrowiu pacjenta. Wyniki wydawane są w godzinach 7.00 – 10.30 i 14.00 – 16.00.  Laboratorium stosuje próżniowy system pobierania badań.
Laboratorium Centralne w ramach swojej działalności wykonuje badania podstawowe oraz specjalistyczne.
Funkcjonuje ono pod bacznym okiem kierowniczki szpitalnego laboratorium mgr Jadwigi Piotrkowskiej i 
kierowniczki zespołu techników analityki medycznej Danuty Skarpetowskiej.

Co zakupiono:
1. CLINITEK  ADVANTUS ANALYZER – analizator 12 parametrów fizykochemicznych moczu.
2. ANALIZATOR SIEMENS RAPIDCHEM 744 – aparat oznaczający za pomocą jonoselektywnych elektrod poziomy makro elektrolitów  sodu, potasu , chlorków.
3.SYSMEX XN 350 – to automat przeznaczony do oznaczeń 18 parametrów morfotycznych krwi , różnicujący leukocyty w zakresie 5 -diff . (tj. 5-cio częściowego różnicowania krwinek białych).
4. BIO-KSEL CC4000 KOAGULOMETR – jest półautomatycznym, 5- kanałowym 3 ścieżkowym analizatorem mającym zastosowanie w diagnostyce układu krzepnięcia.
5. Analizator do gazometrii krwi RAPIDLab 348EX – aparat przeznaczony do oznaczeń gazometrycznych krwi , aparat oznaczający tzw. parametry krytyczne.
6.Wirówki laboratoryjne
Wiesława Witos

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5