Studniówka 2024 Zespół Szkół Licealnych w Morągu

2024-02-13 18:25:23(ost. akt: 2024-02-13 18:47:13)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Obowiązkowym elementem każdej studniówki jest polonez, który rozpoczyna bal. Tak też było w Zespole Szkół Licealnych w Morągu.
Balom maturalnym, organizowanym zwyczajowo na około 100 dni przed egzaminem dojrzałości, towarzyszą niepisane zasady, zwyczaje i przesądy. Uczestnicy studniówek z pokolenia na pokolenie przekazują sobie sekretne sposoby, które mają im zapewnić powodzenie na maturze.
Jednym z nich jest nie ścinanie włosów. Nożyczki są zabronione. Istnieją wskazania, aby na bal założyć czerwone majtki, albo czerwone podwiązki pod studniówkową sukienkę. Na studniówkę, podobnie jak robi się to na ślubie, zaleca się mieć coś pożyczonego. Ta zasada dotyczy zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Natomiast panowie na studniówkę powinni włożyć nowy garnitur. Ten sam garnitur, w którym bawili się na studniówce powinni założyć na egzamin dojrzałości.
Mamy jednak żywe dowody na to, że studniówkowe przesądy ani nie pomagają, ani nie szkodzą w zdawaniu egzaminu dojrzałości, a tak naprawdę liczy się tylko wiedza.
Wiwa

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5