Urodziny Louise von Krockow, nieznanej córki Morąga

2024-02-10 13:44:08(ost. akt: 2024-02-10 13:48:53)

Autor zdjęcia: arch. MBP Morąg

Louise von Krockow to córka rotmistrza huzarów, późniejsza pisarka i dramatopisarka. Gdy w 1793 roku wydała traktat pedagogiczny o kształceniu kobiet, wywołała... skandal.
Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu ma przyjemność zaprosić na wykład dr Magdaleny Sachy z Instytutu Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego, która przybliży nam postać urodzonej w Morągu Louise von Krockow. Poniżej krótka informacja nt. bohaterki wydarzenia oraz prowadzącej wykład:

14 lutego 1749 roku w Mohrungen przyszła na świat córka rotmistrza huzarów, późniejsza pisarka, dramatopisarka, żona hrabiego von Krockowa, matka ośmiorga dzieci, twórczyni parku krajobrazowego w Krokowej, a przede wszystkim – autorka jednego z pierwszych w historii Prus traktatu pedagogicznego o kształceniu kobiet. Kiedy Louise von Krockow wydała ów traktat po raz pierwszy w 1793 roku w Berlinie, temat okazał się skandalem.

Po ponad dwustu latach traktat Louise von Krockow został przetłumaczony i wydany w wersji polsko-niemieckiej. Trzytomowe wydanie obejmuje reprint wydania niemieckiego, tłumaczenie na język polski oraz biografię Louise na tle epoki Oświecenia. Tłumaczenia i wydania dokonała dr Magdalena Sacha, która zaprasza Państwa na urodziny Louise w jej mieście narodzin – Morągu, mając nadzieję, że pamięć o niej pozostanie już z Państwem na zawsze.

Publikacja „Edukacja kobiet na Pomorzu Gdańskim w początkach XIX wieku. Działalność Louise von Krockow” została wydana w grudniu 2021 r. przez Gdańską Galerię Miejską i Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Książka uzyskała II Nagrodę Indywidualną Rektora Uniwersytetu Gdańskiego oraz wyróżnienie w kategorii edytorstwo na Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina w 2022 roku.

Magdalena Sacha – adiunktka w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2001-2009 dyrektorka Muzeum Regionalnego w Krokowej. Autorka książek naukowych o literaturze Mazur i niemieckich obozach koncentracyjnych. Członkini Wspólnoty Kulturowej „Borussia”, Instytutu Kaszubskiego, Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Tłumaczka z języka niemieckiego.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 13 lutego, o godz. 11:00 w Sali Wielofunkcyjnej. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Generacja 6.0” – edycja VI

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5