Będą służyć wiernie. Słowa roty wypowiedziało blisko 70 terytorialsów

2024-02-05 12:17:42(ost. akt: 2024-02-05 12:34:49)

Autor zdjęcia: arch. W-MBOT

Kolejni ochotnicy do służby w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową w Morągu.
Słowa roty wypowiedziało blisko 70 osób, które ukończyły 16-dniowe szkolenie podstawowe. Wśród ochotników, którzy złożyli przysięgę są ludzie rozmaitych profesji. Wielu z nich to pełnoletni uczniowie, którzy wzięli udział w akcji “Ferie z WOT” korzystając z czasu wolnego od nauki. Motywacje do rozpoczęcia służby są różne, ale najważniejszą z nich jest patriotyzm.

— Myślę, że każdy obywatel powinien wypełnić swój obowiązek. Rozpoczęcie służby to jest dla mnie droga by ten obowiązek wypełnić — powiedział szer. Adam, jeden z ochotników.  
— Czuję wielką dumę. Przez całe życie chciałam go wychować w przesłaniu: Bóg Honor i  Ojczyzna — mówiła mama żołnierza.
Wojsko może być dobrym wyborem także dla pań, których również nie zabrakło wśród ochotników.
— Uważam, że kobiety są też silne, mają charakter. Myślę, że dobrze się odnajdą na stanowisku w wojsku - podkreśliła po przysiędze szer. Angelika.
Wojsko może być także sposobem na życie
— Nie miałem żadnych hobby i pasji. Miałem nadzieję, że tutaj je znajdę. Myślę, że był to dobry wybór — podkreślił szer. Bartłomiej.


Zanim jednak ochotnicy wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej musieli zmierzyć z egzaminem terytorialsa - pętlą taktyczną, która jest sprawdzianem umiejętności zdobytych podczas szkolenia podstawowego. To pierwszy w tym roku egzamin „szesnastki” w 4W-MBOT. Ochotników czekał test m.in. z posługiwania się bronią, strzelania, zakładania maski przeciwgazowej, poruszania się w  terenie z wykorzystaniem busoli i udzielania pomocy medycznej na polu walki

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 3,5 tys. żołnierzy, co czyni ją najliczniejszą spośród wszystkich brygad WOT. Jej szeregi już niebawem ponownie się powiększą - na marzec planowane jest kolejne szkolenie podstawowe skierowane do osób, które po raz pierwszy zmierzą się z rzemiosłem wojskowym oraz wyrównawcze dla ochotników, którzy postanowili ponownie założyć mundur Wojska Polskiego. Zaprzysiężeni terytorialsi zasilą pododdziały podległe 4W-MBOT w Olsztynie, Giżycku, Morągu, Braniewie i Ełku.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5