Nakładam mundur i chcę nieść pomoc

2020-08-14 13:00:00(ost. akt: 2020-08-14 09:25:02)
Barbara Szydłowska z Miłek należąc do Wojsk Obrony Terytorialnej chce pomagać innym

Barbara Szydłowska z Miłek należąc do Wojsk Obrony Terytorialnej chce pomagać innym

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Barbara Szydłowska z Miłek postanowiła wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Chciała sprawdzić swoje możliwości, a przede wszystkim w czasie pandemii nieść pomoc. Odbyła 16-dniowe szkolenie, złożyła przysięgę, jest w stanie pełnej gotowości.
Chęć wstąpienia do służb mundurowych zrodziła się w pani Basi wiele lat temu. Jej życie zawodowe potoczyło się co prawda w zupełnie innym kierunku, jednak wciąż w głowie tliła się myśl o "mundurówce". Jako 39-latka postanowiła zostać Terytorialsem. Plan wcieliła w życie, składając podanie do WKU i uczestnicząc w 16-dniowym szkoleniu.

— Chciałam się sprawdzić, ocenić swoje możliwości — mówi pani Basia. — Lubię pomagać innym, sprawia mi to przyjemność. W dobie pandemii nie mogłam pozostać obojętna, chciałam działać. Dlatego, póki mam siłę, będę wspierać innych.

Warto dodać, że nasza bohaterka na co dzień pracuje w Ośrodku Kultury w Miłkach, gdzie jako wolontariusz włącza się w rozmaite akcje charytatywne, choćby uczestnicząc w lokalnych zbiórkach WOŚP. Pracuje też z młodzieżą i dziećmi z okolicy.

By odbyć 16-dniowe szkolenie na terenie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, pani Basia dostała wolne z pracy.
— To nie był łatwy czas, ale zdecydowanie było warto— mówi.— Dodatkowy wyzwaniem do zadań, które wykonywaliśmy, było zmierzenie się z upałami. Satysfakcja, że się udało, że pokonałam swoje słabości, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, jest ogromna. To było cenne i niezapomniane doświadczenie.

Pani Basia bardzo lubi swoją obecną pracę w Miłkach i nie zamierza z niej rezygnować. Nie ma jednak pewności co przyniesie przyszłość, więc ewentualności wstąpienia na dłużej do wojska, nie wyklucza. Póki co czeka na wezwanie do służby, a także szkolenie w ramach WOT, w którym będzie uczestniczyła we wrześniu.

— Chcę się w tym kierunku rozwijać, wojskowość skradła część mojego serca — mówi. — Jestem uśmiechnięta i szczęśliwa, że mogłam przeżyć tę przygodę i wiem, że chcę ją kontynuować. Poza szeregiem umiejętności, które nabyłam i cennym doświadczeniem, poznałam wiele osób, z którymi zamierzam utrzymywać kontakt.

Po ukończeniu szkolenia, 2 sierpnia pani Basia złożyła przysięgę. Za wzorową postawę, zaangażowanie i determinację otrzymała wyróżnienie od przełożonych. Dorosłe już dzieci 39-latki mogą być dumni z mamy. Tak, jak mama jest z nich.

Nie można tu nie wspomnieć, że pani Basia to nie jedyna kobieta w rodzinie Szydłowskich, która nałożyła mundur. W WOT jest również jej 19-letnia chrześnica, a szkolenie przygotowawcze do służby zawodowej odbywa aktualnie jej 20-letnia córka. 31 lipca 20- letnia Daria Szydłowska złożyła przysięgę na stadionie miejskim w Orzyszu. Jej mama miała tego dnia egzamin w ramach WOT, nie mogła więc być obok.

— Rozmawiałyśmy przez telefon, wspierałyśmy się, a w niedzielę się spotkaliśmy — mówi pani Basia. — Jestem bardzo dumna z córki. Jest młoda, otwarta na wyzwania, zdeterminowana. Służba w wojsku wyraźnie jest tym, co chce robić.

Razem z Darią na stadionie w Orzyszu przysięgę składało 52 elewów. Co ciekawe - same panie.

Aktu uroczystego zaprzysiężenia żołnierzy dokonał dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Bogdan Rycerski.
Szkolenie służby przygotowawczej, które aktualnie trwa, odbywa się w oparciu o 15 Mazurski Batalion Saperów w Orzyszu, który jest w podporządkowaniu 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Elewi będą na szkoleniu do 4 września.
— Po zakończeniu szkolenia zainteresowani zawodową służbą wojskową mogą zgłosić się do wybranej przez siebie jednostki wojskowej na kwalifikacje wojskowe — informuje kpt. Martyna Kupis, oficer prasowy 15 GBZ. — Większość pań deklaruje, iż swoje dalsze życie chce związać z wojskiem.

— Kobiety mają ogromną siłę i wytrzymałość, a przy tym są niezwykle ambitne, co pokazują na szkoleniach — uważa pani Basia. — Często radzą sobie lepiej niż mężczyźni.
Z.O.Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dezerter #2965734 | 89.229.*.* 29 sie 2020 08:25

  Rozumiem 40 letnia pani Basia po 16 dniowym szkoleniu ma także skutecznie walczyć z przeciwnikiem zawodowcami w wojnie hybrydowej w konflikcie który może wydarzyć się na terenie naszego kraju ... ale zawsze można rzucić zwolnienie lekarskie z wojny Hehe .

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. EWa #2965442 | 89.229.*.* 28 sie 2020 10:17

   Podnieśliby najniższą krajową. Dlaczego zwykły szwej po podstawówce dostaje 3 k na rękę i jeszcze ogrom dodatków? Dlaczego wojskowi mają aż miesiąc urlopu ? Dość tego !!! Utrzymujmy prawdziwe wojsko, a nie pasożytów, którzy na urlopie sobie jeszcze dorabiają.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Z tą siłą i wytrzymałością #2960980 | 89.229.*.* 18 sie 2020 12:23

    to już przesada. W sytuacjach trudnych, gdy nie śpisz kilka nocy, gdy trzeba targać ciężki sprzęt , błoto, mróz niestety , ale kobiety nie radzą sobie. Nie chciałbym mieć w drużynie kobiet, to tylko problem. Nie ma co się oszukiwać. Dla mnie od kobiety żołnierza powinno się wymagać tyle samo co od mężczyzny. Żadnych taryf ulgowych. Wyniesie rannego z pola walki? Wymieni sama koło w ciężarówce?

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

   2. Z tą siłą i wytrzymałością #2960979 | 89.229.*.* 18 sie 2020 12:23

    to już przesada. W sytuacjach trudnych, gdy nie śpisz kilka nocy, gdy trzeba targać ciężki sprzęt , błoto, mróz niestety , ale kobiety nie radzą sobie. Nie chciałbym mieć w drużynie kobiet, to tylko problem. Nie ma co się oszukiwać. Dla mnie od kobiety żołnierza powinno się wymagać tyle samo co od mężczyzny. Żadnych taryf ulgowych. Wyniesie rannego z pola walki? Wymieni sama koło w ciężarówce?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

   3. Mok #2960793 | 31.60.*.* 18 sie 2020 01:41

    Powinna jeszcze zapisać do Wot ciotki i kuzynów... Szkoda że podatki uczciwie pracujących ludzi są na to przeznaczane.

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (14)
   2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5