Erasmus+ z partnerską wizytą w Staświnach

2019-04-09 10:22:52(ost. akt: 2019-04-09 10:23:54)

Autor zdjęcia: Izabela Puka

1 kwietnia, w poniedziałek rozpoczęła się wizyta partnerska wynikająca z realizacji projektu „Smart Schools Smart Genaration” programu Erasmus +.
Delegacje z Turcji, Północnej Macedonii, Wielkiej Brytanii i Włoch przyjechały do słonecznego Giżycka, gdzie pierwszy dzień rozpoczęliśmy zwiedzaniem naszej najbliższej okolicy a zakończyliśmy go wieczorną uroczystą kolacją. Drugi dzień zaczęliśmy od przywitania w szkole naszych gości przez panią dyrektor Emilię Pływacz, następnie uczennice klasy VII przygotowały i zaprezentowały wspaniałą prezentację o naszej szkole. Ostatnim punktem części oficjalnej było wystawienie teatru cieni o patronie naszej szkoły – św. Franciszku z Asyżu. Był to przepiękny i wzruszający moment tego dnia, a całość przedstawiona była w języku angielskim. Następnie udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie uczniowie naszej szkoły wykonali pokaz tańca – belgijka, a następnie po krótkiej nauce dołączyli do niego wszyscy uczniowie i zagraniczni goście.

Był to wspaniały moment do przełamania „pierwszych lodów” i nawiązania znajomości. Śmiechu było przy tym co nie miara… Na zakończenie zaplanowaliśmy grę terenową. Wymieszaliśmy uczniów ze wszystkich krajów i podzieliliśmy na grupy. Był to doskonały pomysł, gdyż uczniowie mieli okazję nie tylko poznać okolicę naszej szkoły ale zapoznać się i zbudować drużynę. Okazało się, że pomimo dzielących nas różnic zadanie zostało wykonane fantastycznie.

Hasłem przewodnim pobytu w Polsce było „Better solutions for better maths"”, więc dzień trzeci rozpoczęliśmy pokazami lekcji matematyki – Polska i Wielka Brytania. Był to doskonały moment do zaprezentowania swoich technologii wykorzystywanych na lekcjach. Po południu udaliśmy się na zajęcia z ceramiki do Twierdzy Boyen w Giżycku. Podczas tych zajęć okazało się, że odkryliśmy wiele nowych talentów.

Czwarty dzień to również spotkanie z matematyką. Mieliśmy okazję oglądać lekcje przygotowane przez naszych partnerów z Północnej Macedonii, Turcji i Włoch. Każdy z nas wyciągnął z tych lekcji wiele dobrego, mieliśmy okazję podpatrzeć na jakich programach komputerowych i jakimi technologiami posługują się nauczyciele i uczniowie w innych krajach. Tego dnia po zakończeniu zajęć w szkole udaliśmy się na rejs statkiem po jeziorze Kisajno. Pogoda była fantastyczna, więc mieliśmy okazję pokazać naszym gościom piękno mazurskiego krajobrazu, który dopiero budzi się ze snu po zimie.

Zakończeniem tego intensywnego dnia była kolacja certyfikacyjna. Każdy z uczestników naszego spotkania otrzymał certyfikat potwierdzający udział oraz mały prezent na pamiątkę. Naszym gościem w tym dniu była pani Wójt – Barbara Mazurczyk, która oficjalnie pożegnała naszych gości. Piątek – dzień wyjazdu z Giżycka. Wcześnie rano wyjechaliśmy, by jeszcze naszym przyjaciołom pokazać stolicę. Przewodnik oprowadził nas i pokazał najważniejsze zabytki Warszawy. Stare Miasto i Łazienki Królewskie wzbudziły zachwyt w nas wszystkich.


Ten tydzień był bardzo intensywny, wiele się podczas niego działo. Jednak był to czas niesamowity i wspaniały. Zostało nawiązanych wiele nowych znajomości, pierwsze przyjaźnie – o czym świadczył płacz, podczas pożegnania. Mam nadzieję, że nasi zagraniczni przyjaciele są zadowolenie z pobytu w małej wiejskiej szkole w Staświnach, a nasi uczniowie nauczyli się współpracy i poznali nowe możliwości. Ta wizyta z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci i zapisze się w historii szkoły.

Emilia Pływacz - dyrektor SP w StaświnachTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: STASWINY

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5