Odblaski, opaski i kamizelki odblaskowe

2021-02-24 18:56:45(ost. akt: 2021-02-24 19:06:44)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Kamizelki odblaskowe od franciszkanów, stowarzyszenia, policji KOWR-u, KRUS-u i przedsiębiorców w trosce o własne i innych bezpieczeństwo.
Odblaski, opaski i kamizelki przekazywano w ramach akcji pt. „Odblask dla każdego - bezpieczna droga”, która rozpoczęła się w pod koniec roku 2020 i trwała do lutego 2021r., aż do rozdania ich wszystkich. Organizatorzy przekazali łącznie kilka tysięcy elementów odblaskowych i kamizelek, które uzyskali od różnych instytucji, w tym także od policji, Stowarzyszenia im. o. Wł. Włodyki z Miłakowa, KOWR-u i KRUS-u z Olsztyna oraz Morąga. Do akcji przyłączyli się znani artyści polskiej estrady. Na co dzień noszą oni i ich rodziny elementy odblaskowe, jednocześnie zachęcają do tego innych. Wśród nich są światowej sławy artyści iluzji, laureaci międzynarodowych konkursów Stanisław Czaja „Oriano” oraz Joanna i Paweł Czaja „Duo Paulo”, a także dyrygentka chóru „Oremus” i autorka tekstów pieśni Honorata Siergun z Miłakowa oraz dyrygentka Chóru „Sereno” Izabela Wiśniewska.

Inicjatorami akcji byli: o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin, kapelan sióstr franciszkanek, były gwardian klasztoru w Miłakowie, ministranci wraz z rodzicami z Orlika oraz policjanci. Odblaski mają pomóc zwiększyć bezpieczeństwo osób poruszających się na drogach.
W okresie jesienno-zimowo-wiosennym, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, tak naprawdę jest niewidoczny. Kierowca jest w stanie zobaczyć pieszego dopiero z odległości ok. 30. metrów, czyli w sytuacji, gdzie kierujący pojazdem nie będzie miał szans na jakąkolwiek reakcję. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w elementy odblaskowe, kierujący pojazdem spostrzeże go już z odległości ok. 150. metrów. To może uchronić pieszego przed kalectwem, a nawet uratować mu życie. Zasadnym jest, żeby wszyscy piesi niezależnie od wieku, nosili elementy odblaskowe, a najlepiej kamizelki odblaskowe.
red źródło: Bożenna


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5