Baranowo. Spotkanie z historią w bibliotece

2016-02-04 14:23:20(ost. akt: 2016-02-04 22:22:15)

Autor zdjęcia: Biblioteka

Biblioteka w Baranowie zorganizowała wspólnie z sołtysem panem Zbigniewem Bałazym spotkanie z historią Baranowa . Spotkanie prowadził pan Robert Wróbel kierownik Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej . Opowiedział on o powstaniu Baranowa od prehistorii do czasów powojennych .
Okazało się że pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1555 roku. W 1765 r. Baranowo znalazło się w rękach rodziny Rogalla von Bieberstein. W XIX w. do majątku ziemskiego zaliczano folwarki: Małaszewo i Nadawki. W 1785 r. we wsi znajdowało się 45 dymów.

W 1899 r. nową właścicielką Baranowa została Fryderyka von Bieberstein - siostra ostatniego właściciela Baranowa - Ryszarda Rogalla von Bieberstein. Pod koniec XIX w. liczba mieszkańców wsi wynosiła 582. W 1902 r. właścicielem majątku został baron Waldemar von Kethelhodt - mąż Fryderyki von Bieberstein.

W XX w. powstała w Baranowie nowa szkoła, do której uczęszczały dzieci z sąsiednich miejscowości. Baron Albert von Kethelhodt władał majątkiem do 1945 r. W folwarku przede wszystkim hodowano konie, bydło i owce. W tym okresie we wsi działał tartak i gorzelnia. W 1938 r. w wyniku akcji germanizacyjnej w Prusach nazwę wsi zmieniono na Hoverbeck.

Po II wojnie światowej na terenie Baranowa utworzono PGR. Na początku lat 80. XX w. we wsi powstał Zakład Doświadczalny Polskiej Akademii Nauk.
We wsi znajdują się: dwór wzniesiony w pierwszej poł. XIX w., park, spichlerz z XIX w., eklektyczny kościół z lat 1904–1907.

Pan Robert W. pokazał mapy, zdjęcia wsi. Najbardziej interesował wszystkich okres powojenny w którym to wieś była w rozkwicie. Uczestnicy spotkania chętnie włączali się w dyskusję, dzielili się swoją wiedzą na temat wsi.
Wszystkim serdecznie Dziękujemy.

Biblioteka

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska


Źródło: Artykuł internauty

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5