Małdyty: warto zobaczyć

2010-05-27 12:24:12 (ost. akt: 2010-10-01 12:09:30)
Małdyty znane są przede wszystkim z tego, że leżą przy krajowej "siódemce" Warszawa - Gdańsk. Dość łatwo spotkać w Polsce kierowcę, który Małdyty skojarzy z miejscem "gdzie policja soli mandaty". Na miejscowość tę warto jednak zwrócić uwagę również z innych, bardziej "przyjaznych" turyście powodów.
Nazwa Małdyt wywodzi się od pruskiego imienia Maudyc lub od rośliny zwanej po litewsku mauda (cykuta). Powstanie tej miejscowości datuje się na okres przedkrzyżacki.

W Małdytach zbiegają się trzy szlaki: wodny, drogowy i kolejowy. Szczególnie chętnie korzystają z tego turyści podróżujący biegnącym przez Małdyty Kanałem Elbląskim. Sprzyja temu zarówno położenie miejscowości (Małdyty leżą w połowie szlaku żeglugowego z Elbląga do Ostródy), jak i fakt, że przystań żeglarska znajduje się tuż przy dworcu kolejowym.

Zmieniając w Małdytach środek lokomocji warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie okolicy. Gmina Małdyty jest pełna pamiątek przeszłości. W XIX wieku mieszkali tu m.in. Georg Jacob Stenke, projektant i budowniczy Kanału Elbląskiego i znany niemiecki filozof Emanuel Kant. Na szczególną uwagę zasługuje oddalona kilka kilometrów od Małdyt miejscowość Budwity. Miłośników architektury na pewno zainteresuje znajdujący się w Budwitach przystanek kolejowy. Budynek powstał na początku XX wieku specjalnie dla Cesarza Wilhema II. Pierwotnie stał kilkanaście kilometrów na zachód, w Myślicach (obecnie woj. pomorskie), a do Budwit został przeniesiony.

W Budwitach znajduje się również jedna z największych i najstarszych w regionie kopalni torfu. Kopalnia sąsiaduje z... rezerwatem przyrody "Zielony Mechacz", w którym zachowano ekosystem tzw. torfowiska wysokiego. Spotkamy tam malinę moroszkę, roślinę będącą pozostałością z okresu lodowcowego, gdy występowała u nas tundra.

Na terenie gminy Małdyty jest jeszcze jeden rezerwat - "Niedźwiedzie Wielkie", w którym możemy przekonać się jak wyglądałyby na naszych terenach lasy liściaste, gdyby w ich rozwój nie ingerował człowiek.

Na terenie gminy znajduje się 21 jezior o łącznej powierzchni 1050 ha. Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych gminy jest przebiegający centralnie z południa na północ gminy szlak Kanału Ostródzko-Elbląskiego.

Najatrakcyjniejsze tereny znajdują się w części północno-wschodniej gminy.Tu występują największe kompleksy leśne nad jeziorami Ruda Woda i Sambród. Na terenie gminy znajdują się trzy rezerwaty przyrody, w których chronione są karłowate sosny, 150-letnie modrzewie europejskie oraz wspaniałe lasy bukowe.
at

Warto zobaczyć w gminie Małdyty
Budwity: drewniany dworzec
Dobrocin: pałac rodziny Domhardów
Jarnołtowo: kościól XVIII wieku
Leśnica: stara chata
Małdyty: Neogotycka oficyna pałacowa z pocz. XIX wieku. Kiedyś była to część dużego kompleksu pałacowego, należącego do dóbr Augusta II Mocnego. Pałac uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej, Obok ficyny rośnie ponad 150-letnia tuja, jedna z największych w Polsce. Obecnie w oficynie mieści się restauracja i hotel
Płękity: XIX-wieczny pałac, obecnie stadnina koni ze zbiorem powozów i bryczek
Sambród: kościół z XIX w.
Szymonwo: kościół z XVIII wieku
Wilamowo: kościół z XVIII wieku
Zajezierze: XVIII wieczny kościół

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach
Miłomłyn
Morąg
Pasłęk
Rychliki
Zalewo

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5