[ZDJĘCIA] Nowe Horyzonty Edukacyjne w AZPO

2023-11-28 07:10:13(ost. akt: 2023-11-29 08:12:58)

Autor zdjęcia: AZPO

Akademicki Zespół Placówek Oświatowych w Fijewie z radością relacjonuje sukces realizacji programu Erasmus+, który pozwolił nauczycielom uczestniczyć w tygodniowych szkoleniach zagranicznych w takich malowniczych miejscach jak Barcelona, Teneryfa, Kalamata i Limassol.
— Inicjatywa ta, wspierana przez Komisję Europejską, ma na celu nie tylko poszerzenie umiejętności nauczycieli, ale także wprowadzenie innowacyjnych metod nauczania do placówek AZPO — podaje Anita Witkowska — Szczepańska, koordynatorka projektu pn. „Nauczycielska współpraca- poprawa efektywności nauczania”.

Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie metod nauczania i zachęcenie do rozwijania pracy grupowej, wykorzystując narzędzia Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (TIK).

— Mieliśmy okazję zgłębiać nowoczesne techniki, integrować je z tradycyjnymi metodami nauczania oraz tworzyć innowacyjne podejścia do edukacji — podkreśla Magdalena Fota, anglistka uczestnicząca w szkoleniu pn. „Włączanie technik ICT w pracy z klasą”. Sylwia Haska -Heleniak, chemiczka i przyrodniczka oraz Agnieszka Marczak, matematyczka i terapeutka uczestniczyły w szkoleniach, w których jednym z kluczowych elementów było rozwijanie świadomości nauczycieli w zakresie znaczenia edukacji dotyczącej zmian klimatu dla zrównoważonego rozwoju.

— Poprzez interaktywne warsztaty, prezentacje ekspertów oraz dyskusje grupowe mogliśmy zdobywać wiedzę na temat aktualnych problemów związanych z klimatem i jak można przekazać tę wiedzę uczniom, zachęcając ich do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska — podkreśla Sylwia Haska—Heleniak.

Dodatkowo, projekt skupiał się na rozwijaniu umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy.
— Eksperymentowaliśmy z różnymi metodami nauczania, które wspierają rozwój umiejętności badawczych u uczniów. Dzięki temu, edukacja staje się nie tylko procesem przekazywania informacji, ale także inspirującą podróżą ku samodzielnemu poznawaniu świata — przekonuje Marlena Ornowska, wicedyrektor, uczestniczka szkolenia pn. „Pozytywna edukacja. Szczęśliwa szkoła”.

Katarzyna Miąskowska, dyrektor AZPO uczestniczyła w szkoleniu pn. „Efektywne i skuteczne zarządzanie projektami unijnymi” w Limassol na Cyprze.
— Spotkanie z przedstawicielami szkół, uniwersytetów, organizacji pozarządowych z różnych krajów to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i inspiracji. Możesz odkryć nowe podejścia do nauczania i rozwoju zawodowego. Środowisko szkoleniowe w nowym miejscu stanowi silną motywację do rozwoju zawodowego i osobistego. To także szansa na zrealizowanie własnych celów edukacyjnych.— przekonuje dyrektor AZPO.

Zakres geograficzny projektu Erasmus+ pozwolił nauczycielom spojrzeć na edukację z różnych perspektyw, uwzględniając kulturowe, społeczne i edukacyjne zróżnicowanie odwiedzanych miejsc. To doświadczenie z pewnością przyczyni się do wzbogacenia metodyki nauczania oraz otworzy nowe perspektywy dla uczniów Akademickiego Zespołu Placówek Oświatowych w Fijewie.

Realizacja tego projektu to nie tylko inwestycja w rozwój kadry pedagogicznej, ale także krok w kierunku nowoczesnej, zrównoważonej edukacji, gotowej sprostać wyzwaniom współczesnego świata. AZPO w Fijewie może z dumą podsumowuje szkolenia Erasmus+ jako inspirującą podróż ku nowym horyzontom edukacyjnym.

Edward Stachura pisał: „Przed wszystkimi podróżami: w Bieszczady, na Jukatan, do Patagonii, dookoła świata, na biegun północny, południowy, na Księżyc, na Marsa, na Wenus, dokądkolwiek, przed wszystkimi tymi podróżami – jest jedna prawdziwa podróż i absolutna: w głąb siebie.”

— Udział w takim projekcie wymaga nie lada odwagi, aby odbyć podróż samodzielnie, w nieznane miejsce, w obce środowisko, w obcym języku. To dla nauczyciela wciśnięcie przycisku „sprawdzam” dla samego siebie i swoich umiejętności. Nowe otoczenie i doświadczenia stymulują kreatywność, pomagając w tworzeniu innowacyjnych lekcji i projektów. Robimy to z myślą o naszych uczniach.— zaznacza Anita Witkowska- Szczepańska, koordynatorka projektu.


red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5