Ćwiczyli w Lubawie na wypadek pożaru hali produkcyjnej

2023-09-21 08:51:57(ost. akt: 2023-09-21 08:54:09)

Autor zdjęcia: KP PSP Iława

W dniu 19 września 2023 r. na terenie Zakładu Produkcyjnego w miejscowości Lubawa odbyły się ćwiczenia Komendanta Powiatowego PSP w Iławie st. bryg. Piotra Wlazłowskiego. Celem głównym ćwiczeń było prowadzenie działań ratowniczo – gaśniczych podczas pożarów hal magazynowo produkcyjnych.
Ćwiczenia były też okazją do przeprowadzenia koncentracji plutonu ratowniczego powiatu iławskiego wchodzącego w skład wojewódzkich odwodów operacyjnych. Siły i środki pierwszego rzutu składały się z zastępów JRG Iława oraz zastępów jednostek OSP z Lubawy, Ławic i Rożentala. Ćwiczenia poprzedziła odprawa, podczas, której omówiono zasady BHP związane z poruszaniem się pojazdami pożarniczymi oraz utrzymaniem sprzętu oraz jego bezpiecznego mocowania na pojazdach.

Koncentracji sił i środków miała miejsce w jednostce OSP Lubawa, gdzie odbyło się sprawdzenie sprzętu oraz dokumentacji odwodowej poszczególnych zastępów. Następnie alarmowane jednostki przedysponowane zostały do zasymulowanego pożaru hali produkcyjnej na terenie zakładu. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wprowadzenia strażaków do wnętrza hali w celu podania środków gaśniczych oraz ewakuacji dwóch zaginionych pracowników oraz udzieleniu im kwalifikowanej pierwszej pomocy. W trakcie ćwiczeń kierujący działaniami otrzymał informacje o poszkodowanym znajdującym się na dachu hali i tak zasymulowane zdarzenie wymagało przeprowadzenia ewakuacji poszkodowanego przy użyciu podnośnika.

Podsumowanie ćwiczeń odbyło się w sali konferencyjnej zakładu, podczas której komendant powiatowy wraz z organizatorami podziękował wszystkim ćwiczącym druhom jak również pracownikom komendy. Przedstawiono również wnioski oraz sugestie zebrane przez rozjemców, którzy kontrolowali poszczególne odcinki bojowe. W ćwiczeniach udział brało łącznie 27 strażaków.

źródło: KP PSP Iława/ mł. bryg. Krzysztof Rutkowski
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5