Kartka z kalendarza: dziś wtorek, 8 sierpnia
2023-08-08 09:47:07(ost. akt: 2023-08-08 09:52:31)
Dziś jest wtorek, dwieście dwudziesty dzień roku. Wschód słońca o godz. 5.05, zachód o 20.17. Imieniny obchodzą: Bonifacja, Cyprian, Cyriak, Cyryl, Dominik, Emil, Emilian, Emiliusz, Esmeralda, Jan, Joanna, Largus, Maryn, Maryniusz, Miron, Mirona, Niegosław, Niezamysł, Olech, Sekundus, Sewer, Smaragd, Sylwiusz oraz Szmaragd.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Koncert połączony z lekturą tekstów sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Pójdą do więzienia. Wyrok jest prawomocny
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Weź udział w tenisowym Turnieju Miast Ziemi Lubawskiej [ZAPROSZENIE]
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Wojskowy piknik w Lubawie. Żołnierze zapraszają na Święto Wojska Polskiego [ZAPROSZENIE]
276 lat temu w Warszawie w pałacu Daniłowiczowskim otwarta została dla czytelników Biblioteka Załuskich.
243 lata temu w Hruszówce zmarł Tadeusz Reytan, konfederat barski; w 1773 r. poseł nowogródzki na Sejm nadzwyczajny w Warszawie, w czasie którego w dramatyczny sposób protestował przeciwko zatwierdzeniu I rozbioru Polski.
160 lat temu doszło do bitwy pod Żyrzynem na Lubelszczyźnie. Powstańcy pod dowództwem płk Michała Kruk-Heydenreicha, odnieśli jedno z największych zwycięstw powstania styczniowego; rozbito konwój rosyjski i zdobyto ok. 200 tys. rubli.
141 lat temu w Moskwie urodził się Władysław Starewicz, pionier animowanego filmu lalkowego.
133 lata temu w Kośminie na Lubelszczyźnie urodziła się Zofia Kossak-Szczucka, pisarka, publicystka; w czasie II wojny światowej współorganizatorka Frontu Odrodzenia Polski i Rady Pomocy Żydom "Żegota".
104 lata temu polskie wojska zajęły Mińsk podczas wojny polsko-bolszewickiej.
79 lat temu w Warszawie rozpoczęła nadawanie powstańcza radiostacja Armii Krajowej "Błyskawica", radio walczącej stolicy. "Halo, tu mówi Błyskawica! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 m. Duch Warszawy jest wspaniały" - to pierwsze słowa, jakie na falach "Błyskawicy" popłynęły w eter.
42 lata temu do Polski na rozmowy z gen. Wojciechem Jaruzelskim przyjechał sowiecki marszałek Wiktor Kulikow.
32 lata temu w Konstantynowie koło Gąbina runął ponad 646 metrowy maszt radiowy nadający I program Polskiego Radia na falach długich o częstotliwości 227/225 kHz. Sygnał o mocy 2x1 MW był słyszalny w całej Europie, Wschodniej Azji, Północnej Afryce, w USA i Kanadzie. Był najwyższą budowlą na świecie.
33 lata temu Polska i NATO nawiązały oficjalne stosunki dyplomatyczne.
10 lat temu w Polsce rozpoczęły się pierwsze obchody dorocznego Wielkiego Dnia Pszczół.
Dziś w siedzibie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Warszawie wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szef MON Mariusz Błaszczak wezmą udział w konferencji prasowej, poświęconej obchodom zbliżającego się Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia.
W Święto Wojska Polskiego w najbliższy wtorek odbędzie się w Warszawie defilada wojskowa pod hasłem "Silna Biało-Czerwona". W defiladzie ma wziąć udział ok. 2000 żołnierzy, ok. 200 sztuk sprzętu wojskowego, a także 92 statki powietrzne. Wśród zaprezentowanego sprzętu znajdą się m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samobieżne armatohaubice Krab, tureckie drony bojowe Bayraktar TB2, a także zestawy obrony powietrznej Patriot.
Wśród sprzętu polskiej produkcji znajdą się m.in. nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, a także pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Wśród statków powietrznych znajdą się m.in. samoloty FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 i bezzałogowce.
Oprócz defilady w ramach obchodów przewidzianych jest ponad 70 pikników wojskowych we wszystkich województwach; pierwsze z nich rozpoczną się w sobotę 12 sierpnia. Na piknikach również będzie można podziwiać różnoraki sprzęt wojskowy, w planach są także pokazy wyszkolenia żołnierzy czy pierwszej pomocy. Na piknikach i w punktach rekrutacyjnych mają też być obecni przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz jednostek wojskowych, którzy informować będą o możliwościach wstąpienia do wojska.
Rok 2010 -zawody wędkarskie w Lubawie
Udanego dnia!
lubawa@gazetaolsztynska.pl
PAP
PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez