Zadzwonił na 112 i powiedział, że się zabije

2023-08-05 08:58:26(ost. akt: 2023-08-05 09:03:26)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Halo Policja – czy mógłbym otrzymać numer na taksówkę, sąsiad zalewa mi mieszkanie, ktoś zajął mi miejsce na parkingu i nie mam gdzie zaparkować swój samochód”. Takie i inne zgłoszenia są odbierane na numerze alarmowym 112. Przypominamy, że w przypadku bezpodstawnego wezwania Policji musimy liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Wielokrotnie na numer alarmowy 112 zdarzają się telefony, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, np.: głuche telefony, telefony wykonane dla żartu, pomyłki telefoniczne czy też telefon wykonany ze złości na partnera lub znajomych podczas wspólnego biesiadowania. Równie często wykonywane są telefony, dotyczące spraw którymi zajmują się inne służby m.in.: zgubienie dokumentów czy też zalanie mieszkania.

Bezpodstawnych zgłoszeń dyżurny otrzymuje coraz więcej. Funkcjonariusze przypominają, że w przypadku bezpodstawnego wezwania Policji, należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Od 1 stycznia 2023 roku do dnia dzisijszego iławscy policjanci interweniowali 65 raz w związku z art. 66 kw.

Chociażby w miniony wtorek (1.08.2023 r.) do Centrum Powiadamiania Ratunkowego zadzwonił mężczyzna powiedział, że się zabije po czym się rozłączył i nie odbierał telefonu. W trakcie czynności policjanci wspólnie z operatorem ustalili właściciela telefonu oraz skąd prawdopodobnie zostało wykonane połączenie. Funkcjonariusze natychmiast pojechali do jego miejsca zamieszkania. Policjanci zastali mężczyznę, który znajdował się pod znacznym działaniem alkoholu i akurat spożywał alkohol ze swoją nietrzeźwą partnerką. Oboje twierdzili, że nie dzwonili na policję. Byli to dobrze znani funkcjonariuszom mieszkańcy powiatu iławskiego, którzy często bezpodstawnie wzywają służby ratunkowe.

Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego warto zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.

Policjanci przypominają, że osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają Policję popełniają wykroczenie z art. 66 Kodeksu Wykroczeń:

Art. 66 § 1 KW: „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych”.

źródło: KPP Iława
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5