W oczekiwaniu na wyniki, znaleziono kolejnych ponad sto padłych mew

2023-05-16 17:17:59(ost. akt: 2023-05-16 17:22:48)

Autor zdjęcia: OSP Nielbark

Teren wokół wyrobiska w Nielbarku jest zamknięty. Strażacy dziś zebrali ponad sto martwych mew śmieszek. W niedzielę ponad siedemset.
Czy to ptasia grypa dziesiątkuje stado mew śmieszek? Wyniki powinny być znane w każdej chwili, ale prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie.

Przypomnijmy, w niedzielę, 15 maja, na wyrobisku pożwirowym w Nielbarku (gm. Kurzętnik), zebrano blisko 700 padłych ptaków. To mewy śmieszki, które powracają w to miejsce od wielu lat.

Mewy śmieszki regularnie wracają na tzw. "wyspę mew". Jest to ich siedlisko i miejsce lęgowe. Tej wiosny także się pojawiły w Nielbarku.

Niestety od jakiegoś czasu pojawiały się sygnały o padłych ptakach. W niedzielę, 14 maja nad akwenem pojawili się strażacy wraz ze służbami weterynarii. Zebrano blisko 700 padłych mew.

Jak poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii powiatu nowomiejskiego, Grzegorz Kleps, wirus ptasiej grypy dla mew jest bardzo zabójczy. Stąd przypuszczenie, że właśnie z tą chorobą mamy do czynienia. Ale ostatecznie będzie wiadomo po otrzymaniu wyników badań ptaków. Próby zostały dostarczone do Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, wyniki mają być jutro.

Zgodnie z zaleceniami PIW wyżej wymieniony akwen wodny został wyłączony z użytkowania. Wszystkie przypadki zwiększonych upadków zarówno ptaków domowych, jak i dzikich w innych niż w/w lokalizacja należy niezwłocznie zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim lub do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim, wójtów lub terenowych lekarzy weterynarii. W związku z potencjalnych zagrożeniem jakie może nieść wysoce zjadliwa grypa ptaków dla ludzi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

Tysiące martwych ptaków wyławiane były od kilkunastu dni z wielu zbiorników wodnych na terenie całego kraju. W maju 2023 roku w powiecie włocławskim wykryto ptasią grypę. Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o tym 8 maja. Badania laboratoryjne martwych mew, które znaleziono w jednej z miejscowości w gminie Włocławek, potwierdziły wysoce zjadliwą grypę ptaków podtypu H5N1.10 maja potwierdzono wysoce zjadliwą grypę ptaków w próbkach pobranych od mew śmieszek, których zwłoki znaleziono w miejscowości Radziki, powiat rypiński. Są sygnały o przypadkach w powiecie brodnickim.

Z informacji od przypadkowych osób, które tego dnia były nad wyrobiskiem wynika, że mewy obserwowane na brzegu wykazywały zachowania typowe dla ptasiej grypy.

Powiat nowomiejski i gmina Lubawa to miejsca, gdzie jest dużo hodowli drobiu. Ognisko ptasiej grypy u dzikich ptaków to duże zagrożenie dla ptaków hodowlanych.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B