Gdzie jest najbliższy schron? Sprawdzisz w aplikacji

2023-04-12 08:49:34(ost. akt: 2023-04-12 08:51:28)

Autor zdjęcia: archiwum DE

Najwięcej miejsc schronienia jest na Śląsku, najmniej na Warmii i Mazurach — powiedział komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.
Na konferencji, na której przedstawione zostały efekty inwentaryzacji schronów, komendant PSP pytany był o rozmieszczenie tych miejsc.
Najwięcej miejsc schronienia jest na Śląsku najmniej, na Warmii i Mazurach — odpowiedział.

— Wyjaśnił też, na czym polega różnica pomiędzy różnymi rodzajami schronień.

Miejsca doraźnego schronienia to są to piwnice, garaże podziemne, szkoły, kościoły-miejsca, w których strażacy uważają, że konstrukcja jest na tyle odpowiednia, że można się tam schronić przed np. warunkami atmosferycznymi. Miejsca ukrycia to są niehermetyczne schrony, czyli nie spełniają znamion schronu. Schrony, których jest około 2 tysięcy, to w pełni sprawne, hermetyczne miejsca, w których można się ukryć przed poważniejszymi zagrożeniami.

Komendant Główny PSP zaznaczył, że jeśli chodzi o tzw. schrony profesjonalne, to w naszym kraju może się w nich ukryć ponad 300 tys. osób. Jest też 9 tys. miejsc ukrycia, w których schronienie może znaleźć ponad 1,1 mln osób. Jeśli chodzi o miejsca doraźnego schronienia to jest to 224 tys. miejsc dla blisko 47 mln osób.

Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak zauważył również, że straż pożarna badała schrony nie tylko pod kątem ewentualnego konfliktu zbrojnego, ale również w kontekście różnych anomalii pogodowych.

— Nasze statystyki pokazują, że każdego roku mamy bardzo dużo zdarzeń pogodowych, które prowadzą do różnych niebezpiecznych zdarzeń — stwierdził.

Zaznaczył, że dla każdego obywatela jest przewidziane 1,5 metra kwadratowego, a wiele tych miejsc jest naprawdę w bardzo dobrym stanie.

Bartkowiak opowiedział też, o nowej aplikacji informującej o schronach, która została uruchomiona w czwartek.

Zaznaczył, że już wkrótce będzie można ją ściągnąć na telefony z systemem Android i iOs.


— Będzie ona przekierowała na stronę, gdzie będzie można sprawdzić, w jakim miejscu będziemy mogli się schronić. Otrzymają tam państwo informację, nie tylko jak daleko jest to miejsca schronienia, ale też informację jak szybko może tam dojechać jednostka Państwowej Straży Pożarnej lub Ochotniczej Straży Pożarnej. Będą tam podane czasy przyjazdu i zasięg — wyjaśnił.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5