Dobiega końca modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie wiejskiej Lubawa

2023-04-05 08:06:24(ost. akt: 2023-04-05 08:11:50)

Autor zdjęcia: UG Lubawa

W ramach oszczędności związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej, samorząd z Fijewa postawił na modernizację oświetlenia ulicznego. Niebawem finał tej inwestycji.
W czasach kryzysu energetycznego w Polsce i związanymi z tym wzrostami cen energii elektrycznej, wymiana latarni jest jedynym sposobem na obniżenie kosztów rachunków za prąd, bez konieczności ograniczania oświetlenia ulicznego po zmroku. Na takie rozwiązanie postawiła gmina wiejska Lubawa.

We wszystkich miejscowościach łącznie zainstalowano ponad tysiąc nowoczesnych lamp typu LED. Dodatkowo przy drogach gminnych pojawi się 100 lamp solarnych.
Obecnie trwa wymiana szaf sterowania oświetleniem na szafy dostosowane do technologii LED. Docelowo na terenie całej gminy zostanie zamontowanych ponad 60 nowoczesnych szaf, które pozwolą na pełne wykorzystanie zalet jakie ze sobą niesie technologia LED.

Wszystkie oprawy Led na teranie gminy Lubawa zostały wyposażone w system sterowania automatycznym układem redukcji mocy APC-LED. Ten system redukcji, oraz sterowania i zarządzania umożliwia sterowanie wszystkimi oprawami w technologii LED, poprzez zastosowanie w oprawach indywidualnych autonomicznych reduktorów mocy, wraz z zasilaczem DALI, zaprogramowanych fabrycznie np. na następujące czasy i poziomy redukcji : 23.00 – 01.00 ( redukcja 30% ), 01.00 – 05.00 ( redukcja o dalsze 20% ), 05.00 do wygaszenia opraw – świecenie pełną mocą. Jednak można ustawić w tym systemie nawet minimum 10 różnych czasów i poziomów redukcji.

Unikalną cechą układu jest zdolność określenia bieżącej godziny na podstawie historii włączeń i wyłączeń. Godzina rozpoczęcia pełnej lub częściowej redukcji mocy i czas jej trwania są ustawiane z rozdzielczością 30 min. Przełączenie w oprawach zasilanych z jednej linii odbywa się jednocześnie z sekundową dokładnością. APC-LED umożliwia czasową redukcję strumienia świetlnego w oprawach ledowych różnego typu. Można przeprogramować układ tak, że zmieni się zarówno czas trwania każdego przedziału, jak i przypisany do niego poziom redukcji. Programowanie polega na zastosowaniu odpowiedniej sekwencji włączeń i włączeń zasilania.

red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5