Dla młodzieży gminnych szkół, przed dalszą edukacyjną drogą. I Gminny Festyn Edukacyjno-Zawodoznawczy w Tuszewie [ZDJĘCIA]

2023-03-24 07:54:59(ost. akt: 2023-03-24 08:24:26)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

W Szkole Podstawowej w Tuszewie 23 marca obył się I Gminny Festyn Edukacyjno-Zawodoznawczy skierowany do uczniów klas ósmych z terenu gminy.
Młodzi ludzie, którzy za kilka tygodni skończą szkołę podstawową, stoją przed trudnym wyborem swojej dalszej edukacyjnej drogi. Być może niektórzy doskonale wiedzą, którą szkołę wybrać, inni wciąż jeszcze tej decyzji nie podjęli. Dlatego zorganizowano spotkanie z przedstawicielami okolicznych szkół i pracodawców.

Młodzież miała okazję zapoznać się z ofertą szkół ponadpodstawowych z powiatu iławskiego, nowomiejskiego i ostródzkiego. Byli przedstawiciele liceów, szkół zawodowych, mundurowych oraz rolniczej. Byli także pracodawcy, u których można odbywać praktyczną naukę zawodu, a w przyszłości podjąć zatrudnienie.

Nie zabrakło stoiska Cechu Rzemiosł Różnych z Lubawy, w którym skupieni są pracodawcy z różnych branż.

Rynek pracy jest bardzo dynamiczny, zmieniają się trendy i zapotrzebowania na zawody. Są jednak profesje ponadczasowe. O tym wszystkim młodzież mogła dowiedzieć się na I Gminnym Festynie Edukacyjno-Zawodoznawczym, ponieważ oprócz stoisk, prelekcję wygłosiła Anna Kowalewska, doradca zawodowy z PPP w Iławie. Opowiedziała o czynnikach warunkujących wybór szkoły i zawodu.

Wystawców i uczniów powitała pełniąca obowiązki dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuszewie Beata Kowalkowska. Głos zabrał także wójt gminy - Tomasz Ewertowski.

— Ten festyn to inicjatywa szkoły w Tuszewie. Uważam, że to bardzo dobry pomysł. To ważne, aby młodzież wiedziała jaka jest oferta na rynku szkół i pracy. Cieszy mnie to, że tyle firm i szkół postanowiło przyjechać na nasz pierwszy festyn edukacyjno - zawodoznawczy. — mówił wójt gminy Lubawa, Tomasz Ewertowski, dziękując wystawcom i życząc młodzieży ze szkół gminnych, dobrych wyborów.

Podczas wydarzenia odbył się konkurs fotograficzny dla młodzieży pod hasłem: "Zawód w mojej rodzinie". Dwa pierwsze miejsca przyznano uczniom SP w Złotowie, trzecie trafiło do Byszwałdu. Nagrody ufundował wójt gminy Lubawa oraz Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Lubawie.

Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy ósmej z SP w Tuszewie, w interesujący sposób zaprezentowali się także uczniowie Liceum Wojskowego z Iławy. Za całość wydarzenia odpowiadała nauczycielka miejscowej szkoły pani Marzena Kolasa.

Zorganizowanie festynu edukacyjno - zawodoznawczego okazało się trafionym pomysłem. Jest zapewnienie, że inicjatywa ta będzie kontynuowana w kolejnych latach. Uczniom najstarszych klas szkół podstawowych gminy Lubawa życzymy dobrych wyborów, a organizatorom festynu gratulujemy przedsięwzięcia.Do zobaczenia za rok!


red.
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5