Diesel poniżej 7 złotych za litr

2023-03-15 08:16:54(ost. akt: 2023-03-18 07:04:47)
Cena oleju napędowego spadła poniżej 7 złotych za litr

Cena oleju napędowego spadła poniżej 7 złotych za litr

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olej napędowy kosztuje już poniżej 7 złotych za litr. To cieszy, ale daleko jeszcze do cen sprzed 24 lutego ubiegłego roku, kiedy Rosjanie napadli na Ukrainę i zaczęła się trwająca wciąż wojna.
Właściciele diesli długo czekali na tę chwilę, bo wreszcie ceny oleju napędowego spadły kilka groszy poniżej 7 złotych za litr, choć na niektórych stacjach można zobaczyć jeszcze na pylonach przy dieslu siódemkę z przodu.
Spadek cen oleju napędowego poniżej 7 zł prognozowali niektórzy eksperci, choćby z BM Reflex, bo w okresie 3-10 marca hurtowe ceny diesla w PKN Orlen spadły blisko 18 groszy na litrze netto, benzyny Pb95 natomiast wzrosły o 3 grosze na litrze netto.
— Rośnie w związku z tym prawdopodobieństwo spadku średniej ceny diesla w kolejnych tygodniach do poziomu 6,90-6,95 zł za litr — prognozował Rafał Zywert, analityk z BM Reflex, co już się stało.
Jak dodał ekspert, ceny benzyn powinny pozostać stabilne, a to oznacza, że różnica detalicznych cen benzyn i diesla spadnie poniżej 30 groszy na litrze i będzie najniższa od lata 2022 r.
Tu warto przypomnieć, że ubiegłoroczny rekord cen diesla przypadł na połowę października, kiedy za litr tego paliwa płaciliśmy 8,08 zł za litr. Natomiast benzyna Pb95 była najdroższa w historii w drugim tygodnia czerwca 2022 roku, kiedy kosztowała 7,97 zł za litr.

Dlaczego diesel tanieje?
— Spadek cen diesla to efekt coraz niższych cen diesla na rynku ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) i taniejącej ropy naftowej (wczoraj ropa Brent kosztowała ok. 78 dolarów za baryłkę – red). — tłumaczył ekspert.
Ceny oleju napędowego na giełdach spadają, ponieważ się okazało, że po wprowadzeniu sankcji na handel rosyjskim dieslem rynek się nie zdestabilizował. Obecnie największym odbiorcą rosyjskiego diesla i oleju opałowego jest Turcja – ponad 30 proc. całkowitego rosyjskiego eksportu. W połączeniu z zakupem taniej rosyjskiej ropy naftowej umożliwia to Turcji przekierowanie krajowej produkcji diesla na eksport.

Niestety ceny na stacjach benzynowych są wciąż dużo wyższe niż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Wówczas benzyna kosztowała średnio 5,57 zł za litr, a olej napędowy – 5,62 zł za litr. Tymczasem średnia cena benzyny w kraju w ubiegłym tygodniu to 6,70 zł, a diesla – 7,10 zł za litr. Na Warmii i Mazurach było nieco taniej, bo średnia cena benzyny wynosiła 6,67 zł, a oleju napędowego – 7,06 zł. Analizując ceny rok do roku, warto jednak pamiętać, że rok temu VAT na paliwa był obniżony i wynosił 8 proc., a teraz wynosi 23 proc.
Andrzej Mielnicki

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5